Prvky nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO: Inštrumentalizácia a kultúrne reprezentácie v kontexte turizmu a regionálneho rozvoja na Slovensku
Grantová schéma: APVV
Číslo projektu: APVV-23-0660
Názov: Prvky nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO: Inštrumentalizácia a kultúrne reprezentácie v kontexte turizmu a regionálneho rozvoja na Slovensku
Akronym: UNESCO.SK
Trvanie projektu: 1.7.2024 – 30.6.2028
Hlavný riešiteľ: Jana Ambrózová (Ústav manažmentu kultúry a turizmu, kulturológie a etnológie, Filozofická fakulta, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Slovensko)
Zodpovedná riešiteľka za ÚESA SAV, v. v. i.: Ľubica Voľanská (Ústav etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied, v. v. i., Bratislava, Slovensko)
Členstvo riešiteľského kolektívu: Margita Jágerová, Ivana Kontriková Šusteková, Zuzana Beňušková, Bernard Garaj, Alexandra Bachledová, Paula Blahová
Finančná manažérka za ÚESA SAV, v. v. i.: Mgr. Branislava Kolesárová
Transformácia vidieckeho života a nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku
Od 2. polovice 20. storočia dochádza na Slovensku k intenzívnej transformácii života vo vidieckych lokalitách a zmene sociokultúrneho systému označovaného ako tradičná ľudová kultúra. Ako životaschopné sa dodnes ukazujú niektoré jej prvky nadobúdajúce nové funkcie, spoločenskú hodnotu, neraz aj podobu v oblasti folklorizmu, alebo turizmu. Pre lokálne spoločenstvá predstavujú dôležitý nástroj regionálneho rozvoja a ako kultúrne reprezentácie stimul identity. V niektorých odborných diskurzoch sa označujú ako nehmotné kultúrne, resp. „živé“ dedičstvo (ďalej NKD).
Na Slovensku sa najmä v 21. storočí stávajú objektom pozornosti inštitucionálnych systémov, ktorých úlohou je zabezpečovať ich ochranu. Hlavným objektom výskumu je systém prvkov zapísaných v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a aktivity zapísané v Zozname najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku. Aj tieto zoznamy predstavujú jeden z nástrojov inštitucionálnej ochrany a podpory živého dedičstva, a to v nadväznosti na Dohovor na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO z roku 2003 (ratifikovaný Slovenskou republikou v roku 2006) a na vládnu Koncepciu udržateľného rozvoja nehmotného kultúrneho dedičstva a tradičnej ľudovej kultúry na roky 2020 – 2025.
Ciele aplikovaného výskumného projektu
Cieľom aplikovaného projektu je reagovať potreby a kapacity odberateľa vypracovaním a testovaním metodiky systematickej dokumentácie prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku a súboru dotazníkov adaptovaných na jednotlivé typy prvkov NKD. Tento materiál významne doplní odborne spracovaný a štruktúrovaný korpus dát ako výsledok využitia kvalitatívnej výskumnej stratégie. Významnou pridanou hodnotou projektu je totiž výskum aktérov, kultúrno-spoločenských procesov, podmienok existencie, ako aj foriem inštrumentalizácie prvkov NKD v kontexte regionálneho rozvoja v súčasnosti.
Odberatelia a inštitucionálny rámec
Odberateľom výsledkov projektu je Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru (odborné pracovisko SĽUK-u, príspevkovej organizácie zriadenej Ministerstvom kultúry SR) (Mgr. art. Miroslav Hanák), ktoré vzniklo za účelom napĺňania záväzkov Slovenskej republiky vyplývajúcich z Dohovoru 2003 a vládnych koncepcií. Druhým odberateľom výsledkov výskumu je Odbor živého dedičstva a kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva MK SR (Mgr., Mgr. art. B. Morongová, PhD.).
Foto: © SĽUK, www. fondtlk. sk