

Slovenský národopis
ISSN 1335-1303 (tlač)
ISSN 1339-9357 (online)
Kontakt
Redakcia Slovenského národopisu
ÚESA SAV, v. v. i.
Klemensova 19
813 64 Bratislava
Tel.: 02 – 52964707, ext. 107
e-mail: slovensky.narodopis@savba.sk
Aktuálne čísla
Slovenský Národopis je evidovaný v nasledujúcich databázach:
Emerging Sources Citation Index of Web of Science (ESCI, WoS), SCOPUS, DOAJ, EBSCO, ProQuest, CEEOL, The Central European Journal of Social Sciences and humanities (CEJSH), Modern Language Association (MLA), Ulrichsweb, Willingspress, Norwegian Centre for Research Data (NSD), European Science Foundation (ESF), European Reference Index for the Humanities and the Social Sciences (ERIH PLUS)
Príspevky uverejnené v časopise sú teritoriálne orientované prevažne na región Strednej Európy. Zameriavajú sa na analýzu sociálnych javov založenú na dátach získaných predovšetkým prostredníctvom metód etnografického terénneho výskum. Redakcia časopisu preferuje príspevky analytického, teoretického alebo syntetizujúceho charakteru, ktoré prispievajú k aktuálnym diskusiám v sociálnych vedách. Tematicky je časopis sústredený najmä (nie však výhradne) na etnický, kultúrny a historický vývin v Strednej Európe, na sociálne a kultúrne aspekty ekonomickej a politickej transformácie, na modernizačné procesy v urbánnom i rurálnom prostredí, na etnickú a menšinovú problematiku, na problémy kultúrneho dedičstva v európskom kontexte, ako aj na dejiny spoločenskovedných disciplín. Okrem problémovo orientovaných vedeckých štúdií časopis uverejňuje tiež eseje, diskusie a recenzie kníh. Časopis poskytuje priestor na diskusie o kľúčových problémoch v sociálnych vedách, ako aj na kritické komentáre k publikovaným príspevkom. Uverejnené štúdie a eseje prešli obojstranne anonymným oponentským konaním, oponenti sa vyberajú z medzinárodného okruhu odborníkov.
Výzvy
Call for the next issue of Slovenský národopis/Slovak Ethnology, volume 71, number 2/2023
In the open call, the journal editors welcome original analytical, theoretical, or synthesising articles, contributing to current debates in social sciences and humanities, as well as essays, discussions, book reviews, and book essays.
Only authors of accepted abstracts will be invited to submit a full paper. An invitation to submit a full paper does not constitute a commitment for publication; all papers will be subject to anonymous peer review following the submission.
Please, follow the guidelines for submissions on the website of Slovak Ethnology/ Slovenský národopis: https://uesa.sav.sk/slovensky-narodopis/
Submission date for abstracts: December 31, 2022
Submission date for manuscripts: February 28, 2023
Language: English
Contributors are kindly requested to submit their abstracts and keywords directly through the editorial system of Slovenský národopis/Slovak Ethnology no later than December 31, 2022: https://journals.savba.sk/index.php/slovenskynarodopis/login
The selected manuscripts are expected no later than February 28, 2023. The text should not exceed 6,250 words or 45,000 characters, including spaces, notes and references, and should follow the Journal´s guidelines for authors.
Slovenský národopis vyzýva na zaslanie príspevkov do pripravovaného čísla 1/2023, ročník 71, zameraného na tému Krízy a návrat k bežným časom ako predmet spoločenskovedného výskumu. Hosťujúcou editorkou je Martina Wilsch z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i..
Časy kríz v spoločnosti vyvolávajú zásadné otázky o nej samotnej, politike a každodennom živote. Antropológ Andrew Littlejohn (2020) naznačuje, že dichotómiu medzi „časom krízy“ a „bežnými časmi“ je potrebné problematizovať, pretože „bežné“ časy sa vyznačujú hlbokými rozdielmi medzi rôznymi sociálnymi skupinami. Počas kríz sa predstava „normálnosti minulosti“ stretáva so súčasnou „nenormálnosťou“ a často vedie k naratívu o potrebe návratu k predchádzajúcemu stavu.
Ako príklad by sme mohli uviesť pandémiu COVID-19, od ktorej začiatku uplynuli viac ako dva roky. Mali sme možnosť sledovať, ako sa problémy, ktoré síce „tlejú“, no stále sú v našej spoločnosti prítomné, ešte viac zvýraznili. Čoskoro po zavedení prvých opatrení súvisiacich so sociálnou izoláciou sme si uvedomili, že pandémia sa dotkla mnohých aspektov nášho života s priamymi dôsledkami na psychickú pohodu jednotlivcov, prácu a vzdelávanie (G. Lutherová a kol., 2020).
Podobne, hoci v iných rozmeroch a v inej hĺbke, v súčasnej spoločnosti rezonuje aj vojenský konflikt na Ukrajine. Za prvých šesť mesiacov od jeho vypuknutia sa hodnoty považované za samozrejmosť, ako bazálna bezpečnosť, pomyselná stabilita, dôvera a existenčná istota, javia ako porézne. Súčasná žitá každodennosť predznamenáva novú reflexiu v individuálnych ľudských príbehoch a urýchľovanie aj ďalších spoločenských, ekonomických či politických zmien. Sú to zmeny, ktoré sú synkretické (aj napríklad s klimatickou krízou) a úzko súvisia s meniacimi sa životnými podmienkami, s prehlbovaním sa spoločenských nerovností, politickou klímou, rastúcou kultúrnou diverzitou a migráciou, so zmenami postojov verejnosti a v neposlednom rade aj so zmenou naratívov dôvery a istoty.
S odstupom času máme možnosť sledovať mesiace a roky zmien rôznej intenzity, od zásadných po drobné. Sprevádzali ich aj verejné diskusie na úrovni odbornej ale i laickej, dotýkajúce sa nového normálu, toho, čomu veríme a prečo, komu chceme pomáhať a komu nie, čo sme sa naučili, čoho sme sa vzdali alebo sa chceme vzdať a k čomu sa chceme vrátiť. Práve vďaka časovému odstupu od krízových momentov máme možnosť širšej reflexie diania v spoločnosti, ktorá by mohla čo-to napovedať i o charaktere každodenného života v blízkej budúcnosti.
Redakcia uvíta okrem iných najmä príspevky s témami sústredenými na dichotómiu kríza a „normálne časy“ v oblasti:
- rodiny,
- vzdelávania (online vyučovanie, inklúzia/exklúzia),
- verejných politík,
- zdravotnej starostlivosti (nerovnosti v jej poskytovaní, rola živého dedičstva – návrat k tradičnej medicíne?),
- zraniteľných skupín (napr. prisťahovalci a utečenci, menšinové skupiny, LGBTQ+ , uväznení jednotlivci),
- migrácie a integrácie,
- sociálnych vzťahov (sociálna vzdialenosť, izolácia, partnerské násilie),
- miestnych ekonomík a komodifikácie základných zdrojov,
- stravovania,
- iných relevantných oblastí výskumu.
Literatúra:
Littlejohn, A. (2020). Should We Return to “Normal”?, https://leidenanthropologyblog.nl/articles/should-we-return-to-normal (navštívené 25. júla 2022).
G. Lutherová, S. a kol. (2020). Keď sa zmenil svet I. Vplyv epidémie koronavírusu na každodenný život na Slovensku: Vplyv epidémie koronavírusu na každodenný život na Slovensku. Dostupné na internete: https://uesa.sav.sk/?q=sk/ked-sa-zmenil-svet-i-vplyv-epidemie-koronavirusu-na-kazdodenny-zivot-na-slovensku#overlay-context=sk/blog%3Fq%3Dsk/blog (navštívené 15. augusta 2022)
Termín zaslania abstraktov: 20. 9. 2022
Prosíme prispievateľov, aby abstrakty v slovenčine a v češtine posielali priamo do redakčného systému Slovenského národopisu na adresu: https://journals.savba.sk/index.php/slovenskynarodopis/about/submissions
Termín dodania príspevkov: 15. 12. 2022
Prosíme prispievateľov, aby príspevky posielali priamo do redakčného systému Slovenského národopisu na adresu: https://journals.savba.sk/index.php/slovenskynarodopis/about/submissions
Informácie pre autorov: text príspevku by nemal presiahnuť 6,250 slov alebo 45,000 znakov s medzerami, vrátane poznámok a zoznamu literatúry a mal by rešpektovať pokyny pre prispievateľov.
Redakcia
Hlavná redaktorka
Zástupkyňa hlavnej redaktorky
Redaktori
Redakčná rada
Regina Bendix (Univerzita Georga Augusta v Göttingene, Nemecko), Michał Buchowski (Univerzita Adama Miczkiewicza v Poznani, Poľsko), Dušan Deák (Univerzita Komenského v Bratislave, Slovensko), Ingrid Slavec Gradišnik (Slovinská akadémia vied a umení, Ľubľana, Slovinsko), Juraj Hamar (Univerzita Komenského v Bratislave, Slovensko), Hana Hlôšková (Slovenská akadémia vied, Slovensko), Miloš Hubina (Mahidolova univerzita, Bangkok, Thajsko), Gabriela Kiliánová (Slovenská akadémia vied, Slovensko), Ullrich Kockel (Univerzita Heriot-Watta v Edinburghu a Ulsterská univerzita, Veľká Británia), Sam Pack (Kenyon College, Gambier, Ohio, USA), Vladimir Penčev (Bulharská akadémia vied, Sofia, Bulharsko), Dragana Radojičić (Srbská akadémia vied a umení, Belehrad, Srbsko), Klaus Roth (Univerzita Ludwiga Maximiliana v Mníchove, Nemecko), Peter Salner (Slovenská akadémia vied v Bratislave, Slovensko), Martin Šimša (Národní ústav lidové kultury, Strážnice, Česko), Davide Torsello (Univerzita v Bergame, Taliansko), Zdeněk Uherek (Akademie věd České republiky, Praha, Česko), Jelena S. Uzeneva (Ruská akadémia vied, Moskva, Rusko), Helena Wulff (Štokholmská univerzita, Švédsko).
Digitálny archív časopisu
Ročníky časopisu 1953 – 2012 boli zdigitalizované prostredníctvom Centra vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR). V digitálnom archíve sme sprístupnili ich obsah vrátane novších ročníkov, pričom verejne prístupné v .pdf formáte sú len tie texty, na zverejnenie ktorých má Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV. v. v. i. licenčné práva podľa autorského zákona.
Online digitálny archív Slovenského národopisu
Vyhľadávanie v digitálnom archíve Slovenského národopisu
Bibliografia Slovenského národopisu (1953-2002)
Pokyny pre prispievateľov
Redakcia prijíma rukopisy na zváženie s predpokladom, že texty predstavujú pôvodný materiál, neboli už publikované alebo sa nechystajú byť publikované v inom zdroji. Podrobnejšie informácie o pokynoch pre prispievateľov, pravidlách prijímania rukopisov, o recenznom konaní a pravidlách citovania nájdete nižšie v sekcii Na stiahnutie.
Vyhlásenie o voľnom prístupe
Časopis Slovenský národopis/Slovak Ethnology je časopis s voľným prístupom podľa definície BOAI, pričom jednotlivé autorské texty podliehajú verejnej licencii CC-BY. Obsah časopisu je voľne dostupný na verejnom internete, pričom každému užívateľovi je bezplatne povolené kopírovať alebo rozširovať jeho obsah, čítať, sťahovať, kopírovať, distribuovať, tlačiť, vyhľadávať alebo odkazovať na plné texty článkov, a to bez vyžiadania predchádzajúceho povolenia od vydavateľa alebo autora. Obsah môže byť použitý na akýkoľvek účel, vrátane komerčného.
Publikačná etika a prax
Slovenský národopis vyžaduje vysoké štandardy v publikačnej etike a v zamedzení porušovania publikačnej praxe. Publikuje etické pravidlá určené autorom, recenzentom, redaktorom a vydavateľovi. Časopis prijíma len pôvodné rukopisy, ktoré neboli už predtým publikované alebo nie sú v tom čase zaslané inému vydavateľovi, sú napísané uvádzanými autormi, neobsahujú nezákonné vyhlásenia, neporušujú práva iných a náležite citujú zdroje. Recenzné konanie je anonymné. Recenzenti by nemali mať konflikty záujmov voči posudzovaným článkom. Ich rozhodnutia by mali byť objektívne. Redaktori a vydavateľ musia vykonávať všetky kroky potrebné na zaručenie kvality vydávaných článkov. Prípadné problémy naši redaktori riešia v súlade s dokumentom Publishing Ethics Resource Kit vytvoreným spoločnosťou Elsevier. Viac informácií o dodržiavaní publikačnej etiky a o publikačnej praxi nájdete nižšie v sekcii Na stiahnutie.
Objednávky a predplatné
SAP – Slovak Academic Press, s. r. o.,
Bazová 2
821 08 Bratislava
e-mail: sap@sappress.sk