transnacionálnej rodiny
Rodina na rozhraní: Súčasné súvislosti zraniteľnosti a transformácií transnacionálnej rodiny
Grantová schéma: APVV
Číslo projektu: VV-MVP-24-0203
Názov: Rodina na rozhraní: Súčasné súvislosti zraniteľnosti a transformácií transnacionálnej rodiny
Akronym: RONARO
Doba riešenia: 1. marca 2025 – 31. decembra 2028
Partnerská inštitúcia: Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i.
Zodpovedná riešiteľka: Mgr. Martina Wilsch, PhD.
Riešiteľský kolektív: Mgr. Soňa Gyárfáš Lutherová, PhD., Mgr. Ľubica Voľanská, PhD., Mgr. Miroslava Hlinčíková, PhD., Mgr. Zuzana Očenášová, PhD., Mgr. Magdaléna Petrjánošová, PhD., doc. Mgr. Miroslav Popper, CSc.
Ústrednou témou výskumného projektu je zraniteľnosť rodiny v nadväznosti na premeny v spoločnosti a ich rozmanité dopady na rodinné štruktúry v súčasnosti. Výskumný tím sa zameriava na vybrané podoby rodinných praxí s prierezovým zohľadňovaním súvislostí starostlivosti a ich transnacionálneho charakteru. Hlavným cieľom je prehĺbiť pochopenie rôznych podôb zraniteľnosti, skúmaných naprieč životnou situáciou jednotlivcov, ich životným cyklom a štrukturálnym znevýhodnením. Jednotliví členovia a členky rodín sa v súčasnosti čoraz častejšie ocitajú v životnej situácii, kedy sa dočasne alebo dlhodobo, dobrovoľne alebo nútene, odsťahujú do zahraničia. S rodiskom ich však stále spájajú živé väzby, či už v rovine sociálnych a emocionálnych vzťahov, materiálnych statkov, či iných objektívnych či subjektívnych súvislostí (Bryceson & Vuorela, 2002). Súčasťou transnacionálnej rodiny sú však aj tí, ktorí zostanú v krajine pôvodu (tzv. leftbehinds). Tí sa neraz dostávajú do pomyselnej “šedej zóny”, v ktorej spoločnosť nie vždy zohľadňuje ich zraniteľnosť či reflektuje ich potreby (Cienfuegos-Illanesy&Brandhorst, 2023; Giada Meda&Crespi, 2018). Zámerom projektu je sústrediť sa na obe skupiny tohto aktuálneho fenoménu, ktorému nebola v súčasnom sociálno-vednom diskurze na Slovensku venovaná dostatočná pozornosť, a preto ani nie je primerane empiricky podložený.
Projekt prostredníctvom hĺbkových kvalitatívnych sond tematizuje vybrané aspekty sociálnych praxí transnacionálnych rodín na Slovensku:
- 1) rodiny ukrajinských utečencov a utečeniek, žijúcich na Slovensku a fenomén ich bytovej trajektórie;
- 2) slovenských rodičov, ktorých dospelé deti žijú v zahraničí;
- 3) manželov/partnerov slovenských opatrovateliek pracujúcich v zahraničí.
Výskum je interdiciplinárny a cez využitie participatívnych a inovatívnych metodologických postupov umožňuje hlbší ponor do skúseností a výziev transnacionálnych rodín v rôznych kontextoch. Projekt tak nielen mapuje súčasnú podobu rodinných dynamík, ale tiež prispieva k širšej vedeckej diskusii o zraniteľnosti v meniacich sa sociálnych a rodinných štruktúrach.