transnacionálnej rodiny
Rodina na rozhraní: Súčasné súvislosti zraniteľnosti a transformácií transnacionálnej rodiny
Grantová schéma: APVV
Číslo projektu: VV-MVP-24-0203
Názov: Rodina na rozhraní: Súčasné súvislosti zraniteľnosti a transformácií transnacionálnej rodiny
Akronym: RONARO
Doba riešenia: 1. marca 2025 – 31. decembra 2028
Partnerská inštitúcia: Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i.
Zodpovedná riešiteľka: Mgr. Martina Wilsch, PhD.
Riešiteľský kolektív: Mgr. Soňa Gyárfáš Lutherová, PhD., Mgr. Ľubica Voľanská, PhD., Mgr. Miroslava Hlinčíková, PhD., Mgr. Zuzana Očenášová, PhD., Mgr. Magdaléna Petrjánošová, PhD., doc. Mgr. Miroslav Popper, CSc.
Ústrednou témou výskumného projektu je zraniteľnosť rodiny v nadväznosti na premeny v spoločnosti a ich rozmanité dopady na rodinné štruktúry v súčasnosti. Výskumný tím sa zameriava na vybrané podoby rodinných praxí s prierezovým zohľadňovaním súvislostí starostlivosti a ich transnacionálneho charakteru. Hlavným cieľom je prehĺbiť pochopenie rôznych podôb zraniteľnosti, skúmaných naprieč životnou situáciou jednotlivcov, ich životným cyklom a štrukturálnym znevýhodnením. Jednotliví členovia a členky rodín sa v súčasnosti čoraz častejšie ocitajú v životnej situácii, kedy sa dočasne alebo dlhodobo, dobrovoľne alebo nútene, odsťahujú do zahraničia. S rodiskom ich však stále spájajú živé väzby, či už v rovine sociálnych a emocionálnych vzťahov, materiálnych statkov, či iných objektívnych či subjektívnych súvislostí (Bryceson & Vuorela, 2002). Súčasťou transnacionálnej rodiny sú však aj tí, ktorí zostanú v krajine pôvodu (tzv. leftbehinds). Tí sa neraz dostávajú do pomyselnej “šedej zóny”, v ktorej spoločnosť nie vždy zohľadňuje ich zraniteľnosť či reflektuje ich potreby (Cienfuegos-Illanesy&Brandhorst, 2023; Giada Meda&Crespi, 2018). Zámerom projektu je sústrediť sa na obe skupiny tohto aktuálneho fenoménu, ktorému nebola v súčasnom sociálno-vednom diskurze na Slovensku venovaná dostatočná pozornosť, a preto ani nie je primerane empiricky podložený.
Projekt prostredníctvom hĺbkových kvalitatívnych sond tematizuje vybrané aspekty sociálnych praxí transnacionálnych rodín na Slovensku:
- 1) rodiny ukrajinských utečencov a utečeniek, žijúcich na Slovensku a fenomén ich bytovej trajektórie;
- 2) slovenských rodičov, ktorých dospelé deti žijú v zahraničí;
- 3) manželov/partnerov slovenských opatrovateliek pracujúcich v zahraničí.
Výskum je interdiciplinárny a cez využitie participatívnych a inovatívnych metodologických postupov umožňuje hlbší ponor do skúseností a výziev transnacionálnych rodín v rôznych kontextoch. Projekt tak nielen mapuje súčasnú podobu rodinných dynamík, ale tiež prispieva k širšej vedeckej diskusii o zraniteľnosti v meniacich sa sociálnych a rodinných štruktúrach.
Informácie o priebehu projektu
Manažment projektu a koordinácia
Pracovné stretnutie širšieho tímu RONARO, ÚESA SAV, v. v. i. a ÚVSK SAV, v. v. i., ktoré sa uskutočnilo 16. mája 2025, sa zameralo na koordináciu aktivít v rámci projektu „Rodina na rozhraní: Súčasné súvislosti zraniteľnosti a transformácií transnacionálnej rodiny“. Zúčastnili sa ho Martina Wilsch, Soňa G. Lutherová, Miroslava Hlinčíková, Miroslav Popper, Zuzana Očenášová a Magdaléna Petrjánošová.
Program stretnutia pokrýval vizuálnu identitu projektu (aktuálne vo fáze work in progress), rekapituláciu plánovaných výstupov, časový harmonogram pre rok 2025, prístupy participatívneho výskumu v jednotlivých tímoch, plánovanie workshopov s externými expertmi, diskusiu nad tematickým zameraním výskumných tímov, ako aj administratívne aktualizácie a otvorenú sekciu otázok a odpovedí.
Medzi plánované výstupy projektu patrí zapojenie zahraničných organizácií a expertov do výskumu, realizácia rozhovorov (hĺbkových a prostredníctvom participatívnych metód), publikovanie vedeckých článkov a špeciálneho čísla časopisu, príprava návrhu rukopisu monografie, organizácia medzinárodnej konferencie a panelu, ako aj okrúhleho stola pre zainteresované strany a vedeckej prednášky pre odbornú verejnosť. Tematicky sa výskumné tímy orientujú na problematiku transnacionálnych rodín, zraniteľnosti a starostlivosti, so špecifickým dôrazom, pričom na stretnutí sa diskutovali spoločné prieniky medzi rôznymi témami, cieľovými skupinami a teoretickým backgroundom a identifikácia synergií medzi jednotlivými výskumami.
Časový harmonogram roka 2025 počíta v prvej polovici roka so štúdiom literatúry a prípravou participatívnych metodík a workshopov. V druhej polovici roka, medzi septembrom 2025 a novembrom 2025, budú realizované so zapojením zahraničných expertov a spolupracovníkov z Centre for Care (University of Sheffield). Posledná časť venovala sa administratívnym otázkam a spolupráci a identifikácii úloh na najbližšie obdobie.
Foto: Pracovné stretnutie (M. Wilsch)
V utorok 13. mája 2025 sa konalo pracovné stretnutie RONARO tímu na ÚESA SAV, v. v. i. a zúčastnili sa ho Martina Wilsch, Soňa G. Lutherová, Ľubica Voľanská a Miroslava Hlinčíková.
Hlavnou náplňou pracovného stretnutia bola organizačná príprava troch odborných workshopov plánovaných v prvom roku riešenia projektu APVV, ktoré budú zahŕňať externých expertov a expertky zameraných na participatívne metódy a zástupcov/zástupkyne Centre for Care, Sheffield University. Samostatným bodom programu bola diskusia o vybraných metodologických aspektoch výskumného dizajnu členiek kolektívu a o spôsoboch inkorporácie participatívnych prvkov do týchto dizajnov.
Obr. 1: Výskumný tím RONARO ÚESA SAV, v. v. i. (M. Wilsch)
Dňa 28. marca 2025 sa uskutočnilo prvé a úvodné online kick-off stretnutie projektového tímu RONARO z ÚESA SAV, v. v. i. ako aj ÚVSK SAV, v. v. i. Cieľom tohto stretnutia bolo úspešne odštartovať projekt a položiť pevné základy pre jeho budúci priebeh.
Priebeh stretnutia:
-
Predstavenie projektu a jeho cieľov – Účastníci sa oboznámili s hlavným zameraním projektu, jeho významom a očakávanými výsledkami.
-
Prezentácia harmonogramu a úloh – Detailne bol rozpracovaný časový plán s kľúčovými míľnikmi a boli prerozdelené úlohy jednotlivých členov tímu.
-
Objasnenie očakávaní a kompetencí členov tímu – Diskutovalo sa o zodpovednostiach a očakávaniach od jednotlivých rolí, čím sa zabezpečila jasnosť a transparentnosť.
-
Zabezpečenie spoločného porozumenia postupu prác – Dohodli sa základné metodické rámce a štandardy, ktoré budú uplatňované počas realizácie projektu.
- Predstavenie plánovaných aktivít v najbližšom období – Účastníci získali prehľad o najbližších krokoch a aktivitách, ktoré projekt čakajú v úvodných mesiacoch.
Toto kick-off stretnutie bolo dôležitým krokom k úspešnej implementácii projektu a nastavilo základné piliere pre efektívnu tímovú prácu a spoločné dosiahnutie cieľov.
.
Priebežné výstupy a výsledky projektu
Dňa 24. apríla 2025 sa v rámci projektu RONARO – Rodina na rozhraní: Súčasné súvislosti zraniteľnosti a transformácií transnacionálnej rodiny uskutočnil medzinárodný metodologický odborný workshop s názvom Beyond Translation: Reflexivity, Ethics, and the Role of Interpreters in Migration Research. Hlavnou organizátorkou podujatia bola Mgr. Martina Wilsch, PhD., hlavná riešiteľka projektu.
Cieľom workshopu bolo kriticky preskúmať komplexitu výskumu s účasťou tlmočníkov v oblasti štúdia transnacionálnych rodín. Podujatie prostredníctvom interaktívnych a zážitkových metód viedlo členov a členky riešiteľského kolektívu, ako aj ostatných účastníkov a účastníčky, k hlbšiemu pochopeniu etických, reflexívnych a kontextovo citlivých prístupov k spolupráci s tlmočníkmi. Zároveň prispelo k posilneniu metodologických zručností vedcov a vedkýň, ktorí sa venujú výskumu transnacionálnych rodín.
Workshop sa sústredil nielen na metodologické dôsledky zapojenia tlmočníkov do kvalitatívneho výskumu, ale zdôraznil aj etické dilemy a potrebu reflexivity. Podujatia sa zúčastnilo 22 vedcov a vedkýň z rôznych európskych krajín, aktívne pôsobiacich v oblasti výskumu transnacionálnych rodín. Workshop odborne viedla Mgr. Helena Tužinská, PhD., kultúrna a lingvistická antropologička z Katedry archeológie a kultúrnej antropológie FiF UK, špecializujúca sa na problematiku tlmočenia v migračnom výskume a inštitucionálnych procesoch (vrátane azylových konaní).
Účastníci sa oboznámili s kľúčovými teoretickými a praktickými perspektívami interpretácie vo výskume, vrátane:
- interlingválnych, intralingválnych a intrasemiotických dimenzií interpretácie (Jakobson, 1959),
- naratívnych režimov a ich vplyvu na tvorbu významu vo výskume (Spotti, 2019),
- vplyvu tlmočníkov na prenos údajov a pozicionalitu výskumníka,
- úlohy tlmočníkov ako spolutvorcov kultúrneho významu, nie pasívnych sprostredkovateľov,
- etických dilem, mocenských dynamík a fenoménu „neviditeľnosti tlmočníka“ vo výskumnom procese,
- stratégií dialogickej komunikácie a kultúrneho sprostredkovania na podporu integrity výskumu.
Štruktúra workshopu pozostávala z dvoch 60-minútových participatívnych blokov, ktoré zahŕňali praktické aktivity, diskusie a analýzu prípadových štúdií, a zo záverečnej prednášky. Popoludňajší blok bol venovaný interaktívnej metodologickej reflexii vlastného výskumu účastníkov a účastníčok a diskusii o možnostiach ďalšej spolupráce.
Účastníci si z workshopu odniesli:
- hlbšie porozumenie metodologickým výzvam výskumu sprostredkovaného tlmočníkmi,
- reflexiu vlastnej pozicionality, mocenských vzťahov a kultúrnej interpretácie vo výskumných interakciách,
- zručnosti pre efektívnu spoluprácu s tlmočníkmi,
- uvedomenie si aktívnej úlohy tlmočníkov ako spolutvorcov poznania,
- kritickú analýzu vlastných etických zásad vo výskume.
Workshop poskytol jedinečnú platformu pre kritickú diskusiu, networkingové aktivity, praktické učenie a etickú reflexiu o úlohe tlmočníkov v kvalitatívnom výskume transnacionálnych rodín. Zároveň posilnil zručnosti riešiteľského kolektívu projektu RONARO pri príprave výskumnej metodológie projektu.
Podujatie sa uskutočnilo v spolupráci s akciou COST CA21143 Transnational Family Dynamics in Europe a jej pracovnou podskupinou pre kvalitatívny výskum WG5Qual, ktorú Mgr. Martina Wilsch, PhD. vedie spolu s Esrou Dermikol Colosio (Sociology Department, Çankırı Karatekin University).
Fotografie z podujatia
Obr. 1. Paticipatívny workshop (M. Wilsch)
Obr. 2. Prednáška H. Tužinská (M. Wilsch)
Obr. 3. Odborné diskusie (M. Wilsch)
Obr. 4. Účastníci a účastníčky podujatia (H. Tužinská)
Tematické číslo je kolektívne organizované v rámci COST Action CA21143 Transnational Family Dynamics in Europe (TraFaDy) a zároveň podporené projektom APVV VV-MVP-24-0203 Rodina na rozhraní: Súčasné súvislosti zraniteľnosti a transformácií transnacionálnej rodiny.
Hosťujúce editorky:
Esra Demirkol Colosio (ORCID: 0000-0003-2349-2389), Sociology Department at Çankırı Karatekin University, Turkey
Jelena Predojević-Despić (ORCID: 0000-0002-3947-9974), Institute of Social Sciences, Serbia
Martina Wilsch (ORCID: 0000-0002-6502-5503), Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i.
Tematické číslo časopisu Slovenský národopis sa kriticky zaoberá metodologickými výzvami kvalitatívneho výskumu transnacionálnych rodín a pozýva autorov a autorky, aby metodologicky prispeli k tejto téme prostredníctvom reflexie rôznych aspektov kvalitatívneho. Zameriava sa najmä na reflexivitu výskumného dizajnu, subjektivitu výskumníkov, ich výskumnú pozíciu (pozitionalitu), etiku výskumu, ako aj špecifické kontexty výskumu transnacionálnych rodín. Zároveň vyzýva na inovatívne metodologické príspevky.
Termín na zaslanie abstraktov je 30. jún 2025. Finálne rukopisy budú očakávané najneskôr do 31. januára 2026.
Všetky podrobnosti o tematickom čísle nájdete TU.