Rómske akordy: Skúmanie praxe harmonického sprievodu sonickou, vizuálnou a etnografickou analýzou
Grantová schéma: HORIZON-MSCA-2022-PF-01 (Marie Skłodowska-Curie Actions)
Číslo projektu: 101105060
Názov: Rómske akordy: Skúmanie praxe harmonického sprievodu sonickou, vizuálnou a etnografickou analýzou
Akronym: RomChords
Trvanie projektu: 1.9.2024 – 30.8.2029
Koordinátor: Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAS, v. v. i.
Partnerské inštitúcie: Institute of Ethnomusicology – Center for Studies in Music and Dance, Portugalsko, The Museum of Romani Culture, Česká republika
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. et Mgr. Petr Nuska, PhD.
Web projektu: https://romanichords.eu/
Projekt RomChords skúma jedinečný fenomén „rómskych akordov“ – špecifického harmonického sprievodu používaného rómskymi hudobníkmi na Slovensku. Rómska hudba je po celom svete známa svojou kultúrnou bohatosťou a rôznorodosťou, no niektoré hudobné praktiky, ako napríklad rómske akordy, zostávajú nedostatočne preskúmané. Tieto akordy zohrávajú kľúčovú úlohu v rómskej hudobnej tradícii a často ju odlišujú od hudby nerómskych komunít. Napriek ich dôležitosti neboli doposiaľ dôkladne preskúmané, čo zanecháva medzeru v našom chápaní rómskeho hudobného prejavu a jeho širšieho kultúrneho významu.
Ciele projektu sú tri: po prvé, zozbierať interdisciplinárne dáta o rómskych akordoch prostredníctvom zvukových, vizuálnych a etnografických metód; po druhé, vykonať transdisciplinárnu analýzu s využitím výpočtovej muzikológie a metód sociálnych vied; a po tretie, integrovať tieto poznatky do múzejnej výstavy, ktorá osloví odbornú komunitu aj širokú verejnosť. Cieľom projektu je zvýrazniť rómsky prístup k harmonickému sprievodu, otvoriť diskusiu o dominancii západnej hudobnej teórie a podporiť hlbšie uznanie rómskeho kultúrneho dedičstva.
Po vedeckej stránke projekt obohatí oblasti (etno)muzikológie, antropológie a rómskych štúdií tým, že prinesie nové poznatky o rómskych hudobných praktikách. Spoločensky projekt podporí verejné povedomie a uznanie rómskej kultúry, čo prispeje k inkluzívnejšiemu a rôznorodejšiemu európskemu kultúrnemu prostrediu. Výsledky projektu budú šírené prostredníctvom rôznych kanálov vrátane konferencií, open-access publikácií a multimediálnej múzejnej výstavy, čím sa zabezpečí ich dostupnosť nielen pre akademickú obec, ale aj pre širokú verejnosť. Prepojením akademického prostredia s kreatívnym priemyslom projekt RomChords zároveň otvára nové možnosti pre ďalšiu spoluprácu a aplikácie, napríklad v oblasti hudobného vzdelávania a ochrany kultúrneho dedičstva.
Cieľom projektu RomChords je nielen dokumentovať a analyzovať jedinečnú hudobnú tradíciu, ale aj spochybniť zaužívané naratívy a podporiť integráciu sociálnych a humanitných vied pri riešení kultúrnej diverzity a inklúzie v Európe.