Seminár pre študentov zo Syracuse University
- 17.9.2017
- - 19.9.2017
Vedeckí pracovníci ÚEt SAV zabezpečili pre skupinu študentov odborný program študijnej cesty v Bratislave, od úvodnej prehliadky historického centra Bratislavy s odborným výkladom Ľubice Voľanskej, zameraným na multikultúrnu históriu mesta, cez série vedeckých prednášok až po stretnutia a diskusie s predstaviteľmi mimovládnych organizácií, ktoré pôsobia na Slovensku. Odborný seminár sa uskutočnil aj vďaka Kancelárii Verejnej ochrankyne práv (ombudsmanky), ktorá poskytla svoje priestory.
V pondelok dopoludnia si študenti vypočuli prednášku od Ľubice Voľanskej, ktorá bola zameraná na postavenie Slovenska a Slovákov v rámci historicko kultúrnych vzťahov v strednej Európe. Gabriela Kiliánová nadviazala na túto prednášku prípadovou štúdiou o Hrade Devín a symbolike, ktorú toto miesto predstavuje pre identitu a pamäť Slovákov, Maďarov a Nemcov. Monika Vrzgulová potom pokračovala prednáškou o výskume spomienok na holokaust a jeho širšími súvislosťami pre súčasný diskurz na Slovensku. Tomáš Hrustič úvodný prednáškový blok zakončil prednáškou o histórii Rómov na Slovensku a v strednej Európe a ich postavení a angažovaní sa vo verejnom a politickom dianí v súčasnej spoločnosti.
Popoludní sa americkí študenti stretli so zástupcami mimovládnych organizácií a prostedníctvom diskusného formátu World Cafe mali možnosť rozprávať sa s nimi o zameraní práce zúčastnených organizácií. Diskusia sa uskutočnila v Krajanskom centre Kalab a zúčastnili sa jej predstavitelia organizácií ako Člověk v ohrození, Nadácia Milana Šimečku, OZ Živica, OZ eduRoma. Diskusie sa tiež zúčastnil zástupca Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Študenti ocenili formát diskusie, ktorý im umožnil osobnú interakciu s diskutujúcimi v malých skupinkách. Po diskusii ešte absolvovali komentovanú prehliadku Bratislavského hradu.
V utorok seminár pokračoval zaujímavými prednáškami Zuzany Bargerovej o každodennej realite imigrantov na Slovensku a Adama Wiesnera o rodovej diverzite v globálnom a domácom kontexte. Popoludní študenti prezentovali svoje práce, ktoré si mali za úlohu pripraviť na základe reflexií rôznorodých fenoménov, s ktorými sa stretli počas ich študijnej návštevy Budapešti, Viedne a Bratislavy. Po skončení bratislavskej časti seminára študenti pokračujú návštevou Prahy a výjazdová seminár ukončia na univerzite vo Vroclavi, kde strávia i zvyšok semestra.