Správa z konferencie “Prostredie priateľské k veku”
- 3.11.2022
Minulý týždeň sa na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave uskutočnila medzinárodná konferencia Prostredie priateľské k veku. Podujatie bolo vyvrcholením projektu ERASMUS+ “DESIRE – Design for all: methods to create age-friendly housing“, na ktorom sa podieľali 4 partnerské organizácie z 5 európskych krajín (Slovensko, Španielsko, Slovinsko a Portugalsko). Konferenciu zorganizovala Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave (koordinačné pracovisko projektu) a Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v.v.i. (partnerské pracovisko).
Podujatie malo za cieľ zdieľať a rozdiskutovať poznatky z vedných odborov, ktoré sa starnutím a prostredím priateľským k veku zaoberajú. Na podujatí sa stretli odborníci a odborníčky z oblasti univerzálneho navrhovania a dizajnu orientovaného na človeka a problematiky starnutia v spoločnosti, komunitách, architektúre a dizajne. Jednotlivé prednášky prezentovali najsúčasnejšie poznatky o vytváraní prostredia priateľského k veku.
V úvode konferencie zaznel prehľad cieľmi, aktivitami a výstupmi ERASMUS+ projektu DESIRE, v podaní Veroniky Kotradyovej z FAD STU v Bratislave, koordinátorky projektu.
Prvý blok prednášok bol zameraný na spoločenské a kultúrne kontexty starnutia v komunitách a inštitucionálnych zariadeniach. Svojou prednáškou o demografických zmenách, verejnom zdraví a holistickom prostredí v komunitách ho otvorila Juliana Louceiro z partnerskej organizácie SHINE2 Europe (Portugalsko). Výsledky svojho výskumu v sérii Antropológia dizajnu prezentovali Soňa G. Lutherová k téme starnutia doma a Ľubica Volanská na tému prezentácie telesného starnutia (starnúce telá), z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV Bratislava. Blok uzavrela zahraničná hostka Anna Žabicka z University of Vienna online prednáškou o výskume základných potrieb starších ľudí v sociálnych zariadeniach.
Druhý blok prednášok bol venovaný aktívnemu starnutiu a dôležitosti pohybovej aktivity v každom veku, o jeho fyziologických aj sociálnych benefitoch. V tejto predobednej časti vystúpili svojimi prednáškami odborníci z oblasti kinantropológie Dušan Hamar z Centra aktívneho starnutia, FTVŠ UK v Bratislave a Matic Sašek z Innorenew – sloviského partnera projektu.
Tretí blok konferencie už bol o architektonickej tvorbe prostredia priateľského k veku, ktorý uviedla Zora Paulíniová z Úradu hlavného architekta Bratislavy, prednáškou o participatívnom navrhovaní uplatnenom v uskutočnených prípadových štádiách. Následne vystúpili ďalší z riešiteľského tímu DESIRE Zuzana Čerešňová a Michal Kacej z centra pre univerzálne navrhovanie CEDA. Vo svojich prezentáciách sa podelili zo svojimi skúsenosťami o bezbariérovom a adaptabilnom bývaní a priestorovej orientácii.
Záverečný blok konferencie bol venovaný prostrediu priateľskému k veku na úrovni interiérového a produktového dizajnu. Veronika Kotradyová vo svojej prednáške priblížila dizajnérsku perspektívu na problematiku starnutia pri tvorbe interiéru. Dean Lipovac zo slovinského Innorenew ju doplnil interaktívnou prednáškou o biofilnom dizajne, v rámci ktorej demonštroval inklináciu človeka ku prírodným prvkom a jej dôležitosť pri tvorbe prostredia. Pre oblasť produktového dizajnu vystúpili zástupcovia španielskeho partnera projektu Technological Research Centre of the Furniture and Wood (CETEM): Mariá Sánchez Melero a Juan Carlos Bañón Guillén. Venovali sa možnostiam navrhovania a konštruovania nábytku, ako aj o použitia rôznych senzorov zabudovaných do nábytku, ktoré uľahčia starostlivosť o starších ľudí.
Tému produktového dizajnu rozšírili hostia z Katedry dizajnu nábytku a interiéru, Drevárskej fakulty TU Zvolen a interiéru Elena Farkašová a René Baďura, ktorí sa podelili o svoje skúsenosti z rôznych vývojových štúdií v téme týkajúcej sa starnutia, uskutočnených v rámci ich predmetu Humanita v dizajne, na pôde ich univerzity. Prednáškovú časť podujatia svojou prednáškou uzavrela ďalšia z riešiteliek projektu: Mária Šimková z Ústavu dizajnu FA STUBA. Priblížila tému starnutia a ergonómie v produktovom dizajne, ako aj svoje skúsenosti s empatizačnými cvičeniami so študentami.
Počas konferencie bola uvedený aj krátky animovaný film DESIRE, kde sú na príbehu jedného staršieho páru prezentované princípy tvorby prostredia priateľského k veku v zjednodušenej podobe. Film bude dostupný na pripravovanej projektovej online platforme, ale aj na YouTube širokej verejnosti. Pracovnú verziu filmu nájdete na linku: https://www.youtube.com/watch?v=B72-VFHDFM4
Na záver podujatia sa uskutočnila živá voľná diskusia s publikom.
Konferencie sa zúčastnilo vyše 80 účastníkov a účastníčok hybridnou formou. Záujem odbornej verejnosti svedčí o aktuálnosti témy starnutia a prostredia priateľského k veku.
Linky ku videozáznamom jednotlivých prednášok budú súčasťou digitálnej verzie zborníka abstraktov, ktorý bude zverejnený na stránke projektu www.projectdesire.eu, ako aj na stránkach www.uesa.sav.sk a www.bcdlab.eu do konca novembra 2022.
Fotogaléria z konferencie je dostupná na linku: https://drive.google.com/drive/folders/1-ry_WLxJU7wzC2N5FWM8NKA8IqHIBsEO?usp=share_link
Viac informácií o konferencii alebo projekte na vyžiadanie: veronika.kotradyova@stuba.sk a sona.lutherova@savba.sk.