Identifikácia potrieb v oblasti živého dedičstva v komunitách vysídlencov z Ukrajiny
Grantová schéma: UNESCO
Zodpovedná riešiteľka: Mgr. Ľubica Voľanská, PhD.,
Vedecké riešiteľky v ÚESA SAV, v. v. i.: Mgr. Martina Wilsch, PhD., Mgr. et Mgr. Art Barbora Morongová, PhD.
Projektová manažérka za ÚESA SAV, v. v. i.: Mgr. Tatiana Zachar Podolinská, PhD.
Finančná manažérka za ÚESA SAV, v. v. i.: Mgr. Branislava Kolesárová
Trvanie projektu: 2022-2023
Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. v roku 2022 v pozícii hlavného koordinátora riadi medzinárodný projekt, ktorý iniciovalo UNESCO, sekcia Živého dedičstva ako priamu reakciu na vojnu na Ukrajine. V spolupráci s národnými partnermi UNESCO a inými projektovými partnermi ÚESA SAV, v. v. i. zodpovedá za identifikáciu potrieb živého dedičstva medzi komunitami, skupinami a jednotlivcami z Ukrajiny, ktorí sú vysídlení v piatich susedných krajinách: Maďarsku, Moldavsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku. Identifikácia potrieb týchto komunít bola počas koordinačného stretnutia, ktoré organizovalo UNESCO na podporu ochrany ukrajinského živého dedičstva (dňa 18. marca 2022) zdôraznená ako prioritná oblasť jeho činnosti.Okrem materiálnych škôd a ničivých strát na ľudských životoch má kritická situácia na Ukrajine negatívny vplyv na sociálnu štruktúru ukrajinskej spoločnosti, rozvracia rodiny a núti milióny ľudí, najmä však žien, detí a starších dospelých, opustiť svoje domovy. V dôsledku toho je ohrozené živé dedičstvo komunít na Ukrajine. Toto všakpredstavuje dôležitú zložku identity, tvorí kontinuitu spoločnosti a môže slúžiť ako zdroj komunitnej a národnej odolnosti v ťažkých časoch.
Projekt je vytvorený v súlade s UNESCO dokumentom zhrňujúcim operačné princípy a modality na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva v núdzových situáciách (https://ich.unesco.org/en/emergency-situations-01117), ktoré zdôrazňujú, že predmetné komunity by mali byť hlavnými aktérmi pri identifikácii toho, ako môže byť ich nehmotné kultúrne dedičstvo ovplyvnené krízou a ako je možné ho chrániť.
Na konci júna 2022 bola uzavretá prvá trojmesačná fáza zisťovania potrieb, ktorá sa v priebehu leta 2022 preklápa do druhej fázy. V koordinácii ÚESA SAV, v. v. i., každý zo zúčastnených partnerov na základe identifikovaných potrieb vypracuje konkrétne projekty na podporu ochrany živého dedičstva Ukrajiny. Tretiu fázu by mala predstavovať samotná realizácia aplikovaných projektov v priebehu roka 2023.