Stratené v obraze: Fotografické reprezentácie Druhých
Grantová schéma: Fond na podporu umenia
Zodpovedná riešiteľka: Mgr. Jaroslava Panáková PhD.,
Finančná manažérka: Mgr. Branislava Kolesárová
Trvanie projektu: 2023
Ako sa utvára (fotografický) obraz pozorovaného Druhého (Other)? Čo ho podmieňuje, ovplyvňuje a rámcuje? Ako sa tento obraz ďalej uplatňuje v (antropologickej) reflexii o skúmanom? Tieto otázky sú predmetom medziodborového výskumného projektu na tému fotografických reprezentácií indigenity.
Na materiáli etnografickej (terénnej), reportážnej a domácej fotografie pôvodných obyvateľov Ruského Ďalekého východu bude prebádané, ako fotografické naratívy formujú kultúrne vnímanie o miestnych ľuďoch tohto regiónu. Zásadným z hľadiska teoretického však bude pochopenie tých bodov, kde sa tieto fotografické naratívy, štruktúrované etnotopickým vzťahom k pozorovanému/zobrazovanému, pretínajú s ideológiami sociálnych, rodových či etnických asymetrií a hegemónií, napr. s kolonializmom, tzv. mission civilisatrice či predstavou o „kultivovanosti“ v kontraste s „barbarstvom“.
Práve pri takejto konceptualizácii môžu výsledky výskumu podnietiť medziodborovú diskusiu o obrazoch Druhého/ Iného slovenskej proveniencie. Konečným cieľom výskumu je pripraviť rukopis publikácie, bohatej na príklady, prípadové štúdie a ilustrácie. Kým analýza všeobecne platných mechanizmov vizuálnej reprezentácie podporená etnograficky špecifickými príkladmi môže zaujať sociálnych vedcov či teoretikov umenia a fotografie, prístupom k materiálu sa publikácia môže stať vhodným nástrojom pri vzdelávaní SŠ a VŠ študentov. Príťažlivý ilustračný materiál s dostupným štýlom textu bude určený aj širšej laickej verejnosti.
Výskumný proces a písanie je naplánované na 12 mesiacov. Náplňou ročného projektu je príprava vedeckej monografie, unikátnej v slovenskom prostredí, a to prepojením rôznych žánrov fotografie, antropologických teórií (post)kolonializmu a širokospektrálnej analytickej metodiky, tak jedinečným materiálom z prostredia ruského Ďalekého východu. Výsledky výskumu, najmä teoretické závery a metodika budú v budúcnosti aplikovateľné aj na slovenskom materiáli.