Bratislava Česko-Slovenská: putovanie z monarchie do Slovenského štátu
- LUTHER, Daniel: Bratislava Česko-Slovenská: putovanie z monarchie do Slovenského štátu. Bratislava: Marenčin PT, 2018. 152 s. Etnologické štúdie 35. ISBN 978-80-569-0146-5
Publikácia je kvalitatívnym príspevkom do medzinárodného bádania o vzniku a kultúrno-historickom vývoji metropol v priestore strednej a juhovýchodnej Európy po zániku Habsburgskej monrachie. Autor vo svojej monografickej práci syntetizuje poznatky zo svojho dlhodobého výskumu slovenskej metropoly––Bratislavy––s dôrazom na česko-slovenské vzťahy v období 1918-1945. Z metodologického hľadiska vyžíva kombinovanú metódy historickej etnografie (archívny výskum) a urbánnej etnológie (kvalitatívny antropologický výskum).
Autor prichádza k záveru, že začlenenie Bratislavy do Československa v roku 1918 znamenalo do istej miery i pretrhnutie väzieb s vládnucimi národmi Rakúsko-Uhorska. Bol to proces širokospektrálnych zmien vo všetkých oblastiach politického, hospodárskeho, spoločenského i kultúrneho života. V dovtedy prevažne nemeckom a maďarskom meste sa zmenil jazykový systém, symbolika verejných priestorov, zaužívané zvyklosti obyvateľov a ďalšie oblasti, vytvárajúce príznačný charakter mesta. Začala sa jeho programová „čechoslovakizácia“. V tomto procese zohrali dôležitú úlohu Česi, ktorí sa vo veľkom počte do mesta prisťahovali. Mali silné politické a ekonomické zázemie, bez ktorého by sa slovenská komunita v konkurenčnom prostredí mesta len ťažko presadila. Ďalej preukázali vysokú organizačnú schopnosť a aktivitu, ktoré maďarizáciou znehybnené slovenské prostredie nemalo tak zažité. Autor tak ukazuje, ako pevné národné vedomie a kontakty na české a moravské kultúrne a spoločenské inštitúcie umožnili rýchle a sebavedomé formovanie česko-slovenskej spoločnosti v novovzniknutej metropole. Základné rámce zmeny výstižne vyjadruje premena názvu mesta – z uhorskej Pozsony, Pressburg na československú a slovenskú Bratislavu.
Okrem sledovania všeobecných vzorcov vývoja stredoeurópskej post-habsburgskej metropoly autor v publikácii analyzuje konkrétne spoločenské procesy, ktoré v medzivojnovej republike sprevádzali postupné masové sťahovanie tisícov Čechov a Slovákov do Bratislavy. V centre publikácie stoja etnické záujmy a konflikty, formovanie medzietnickej tolerancie, príčiny a prejavy česko-slovenských sporov a vysťahovanie Čechov v období 2. svetovej vojny.
Kľúčové slová:
história, národnosť, Bratislava