Nevyrozprávané susedské histórie: Holokaust na Slovensku z dvoch perspektív
- VRZGULOVÁ, Monika. Nevyrozprávané susedské histórie: Holokaust na Slovensku z dvoch perspektív. Bratislava: VEDA, Ústav etnológie SAV, 2016. 139 s. Etnologické štúdie, 25. ISBN 978-80-224-1542-2.
Autorka v knihe predstavuje poznatky a zistenia zo svojho 20 ročného výskumu problematiky holokaustu na Slovensku metódou oral history. Zamýšľa sa nad možnosťami aj limitami tejto metódy, uvažuje o vzťahu identita – subjektivita – pamäť. Predstavuje, porovnáva a komentuje obsahy spomienok, ktoré v súčasnosti komunikujú židovskí a nežidovskí aktéri historických udalostí spojených s holokaustom na Slovensku.
Monografia prináša po prvýkrát na Slovensku do akademického diskurzu nové kvalitatívne dáta (ktoré autorka vytvárala v rámci medzinárodného výskumného projektu) predstavujúce skupinovú pamäť nežidovských očitých svedkov holokaustu, čím problematiku konštruovania pamäti holokaustu rozširuje o ďalšiu perspektívu. Stavia tieto nové dáta ku kvalitatívnym dátam získaným rozhovormi so židovskými preživšími holokaust. Práca rozširuje uvažovanie a bádanie zamerané na otázky pamäti a holokaustu o viacperspektívnosť spomínania, všíma si vzťah medzi skupinovými pamäťami a spoločenským i politickým diskurzom, skúma obsahy politík spomínania a kultúr spomínania súčasnej spoločnosti Slovenska vo vzťahu k historickému obdobiu holokaustu. Práca sa radí sa k tomu prúdu v akademickom bádaní holokaustu a pamäti, ktoré otvorili napr. texty Jana T. Grossmana, a dnes ho vytvárajú práce Jana Grabowskeho, Natalie Aleksiun, Hany Kubátovej či Omera Bartova čím vytvára platformu na širšiu medzinárodnú komparáciu.
Kľúčové slová:
holokaust, identita, pamäť, oral history