
PhD. štúdium
Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. ako externá vzdelávacia inštitúcia realizuje doktorandské študijné programy “kultúry a náboženstvá sveta” a “sociálna antropológia” v dennej forme.
Doktorandské štúdium
Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. má ako externá vzdelávacia inštitúcia uzavretú dohodu o realizácii doktorandského štúdia v študijných programoch “kultúry a náboženstvá sveta” s Filozofickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave (4-ročné denné štúdium) a v študijnom programe “sociálna antropológia” s Fakultou sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave (3-ročné denné štúdium). Garantkou doktorandského štúdia na Ústave etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. je prof. Elena Marushiaková.
Doktorandi a doktorandky realizujú svoje štúdium na ÚESA SAV, v. v. i., pričom sú zapísaní na referátoch pre doktorandské štúdium na príslušných fakultách. Doktorandské štúdium sa riadi podľa individuálneho študijného plánu pod vedením školiteľa z ÚESA SAV, v. v. i. a pozostáva z vedeckej, študijnej a pedagogickej časti. Vedecká časť spočíva v individuálnej alebo tímovej výskumnej práci doktoranda a je viazaná na tému dizertačnej práce. Študijná časť spočíva v absolvovaní prednášok, seminárov a individuálneho štúdia odbornej literatúry. Doktorandi absolvujú povinné a povinne voliteľné predmety z ponuky príslušných fakúlt a ÚESA SAV, v. v. i. poskytuje doktorandské semináre pre 1. a 2. ročník štúdia. Súčasťou štúdia je aj vykonávanie pedagogickej činnosti alebo inej odbornej činnosti súvisiacej s pedagogickou činnosťou. Štúdium prebieha na základe kreditového systému príslušnej fakulty a doktorandi musia získať kredity zo všetkých častí štúdia, teda vedeckej, študijnej a pedagogickej.
Doktorand/ka má od 1.9.2023 nárok na štipendium vo výške 1 025,50 EUR (po dizertačnej skúške 1 194,00 EUR).
V akademickom roku 2025/2026 ÚESA SAV, v. v. i. otvára tri doktorandské miesta.
V prípade otázok týkajúcich sa doktorandského štúdia na ÚESA SAV, v. v. i. sa môžete obrátiť na Referentku doktorandského štúdia Mgr. Miroslavu Hlinčíkovú, PhD.
Viac o doktorandskom štúdiu na Slovenskej akadémii vied nájdete tu.
Informácie pre uchádzačov
- Prihlášky na doktorandské štúdium sa prijímajú od 1. mája 2025 do 31. mája 2025.
- Ak sa chcete uchádzať o štúdium, prihlášku na štúdium sa podáva prostredníctvom portálu e-prihlášky Univerzity Komenského v Bratislave.
- Do prihlášky uveďte jednu z tém, ktoré vypisuje ÚESA SAV, v. v. i.
- V prihláške uveďte, že sa hlásite na ÚESA SAV, v. v. i.
- V akademickom roku 2025/2026 vypisujeme témy pre denné štúdium (D).
- Ak sa chcete prihlásiť na niektorú z vypísaných tém, odporúčame, aby ste kontaktovali príslušného školiteľa/školiteľku.
- Viac podrobnejších informácií k žiadosti o PhD. štúdium nájdete tu: https://fphil.uniba.sk/pk/phd/prijimacie-konanie-na-ar-20252026/
- Informácie o doktorandskom štúdiu na SAV nájdete tu: https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=educ-phdstudy
Témy PhD. prác (2025/2026)
Školiteľ: Mgr. Andrej Gogora, PhD.
Odbor: Téma je otvorená pre študijný programy Kultúry a náboženstvá sveta, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského
Forma štúdia: Denná
Anotácia:
Dynamický rozvoj digitálnych výskumných zbierok zásadne ovplyvnil spôsoby, akými sa vedecké poznanie kurátorsky spracováva, sprístupňuje a využíva naprieč akademickými disciplínami. Očakávame návrhy na doktorandský projekt, ktorého cieľom bude kritická analýza konceptuálnych a metodologických základov digitálnych výskumných zbierok a ich úlohy v súčasných výskumných infraštruktúrach v oblasti humanitných a sociálnych vied. Doktorand/ka bude skúmať kľúčové princípy digitálnych výskumných zbierok a hodnotiť ako kurátorské stratégie ovplyvňujú konektivitu dát, kvalitu interpretácie a epistemickú inováciu. Úspešný kandidát/ka prispeje k rozvoju stratégií digitálneho kurátorstva, pričom sa zameria na problematiku dlhodobej využiteľnosti digitálnych výskumných zbierok, ich integrácie do výskumného procesu, udržateľnosti a technologickej adaptability.
Téma je vhodná najmä pre kandidátov so záujmom o interdisciplinárne prieniky digitálnych humanitných vied, manažmentu poznania a archívnej vedy. Hľadáme motivovaných uchádzačov so silným akademickým zázemím v humanitných alebo sociálnych vedách (najmä v etnológii a sociálnej antropológii), so živým záujmom o digitálne výskumné infraštruktúry a ambíciou zapojiť sa do súčasných diskusií o kurátorstve dát a vedeckých ekosystémoch. Vybraný doktorand bude mať príležitosť pracovať v interdisciplinárnom výskumnom prostredí a podieľať sa na teoretických aj aplikovaných inováciách v oblasti digitálneho kurátorstva vedeckého poznania. Pre viac informácií o podmienkach prijatia a podania prihlášky kontaktujte školiteľa.
Školiteľ: Mgr. Soňa Gyárfáš Lutherová, PhD.
Odbor: Téma je otvorená pre študijný program Kultúry a náboženstvá sveta, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského
Forma štúdia: Denná
Anotácia:
Fotografie a videá ako súčasť rodinných archívov (re)konštruujú spomienky jednotlivcov či sociálnych skupín (od rodiny až po spoločnosť). Projekt dizertácie sa zameriava na vzťah “malých” a “veľkých” naratívov v rodinnej pamäti prostredníctvom skúmania audiovizuálnych prameňov. Špecificky sa venuje problematike medzigeneračného prenosu spomienok v kontexte individuálneho a kolektívneho spomínania. Výskum sa opiera o princípy multimodálnej antropológie a podporuje produkciu znalostí rozličnými postupmi naprieč médiami. Mimo povinnej textovej časti je preto ako súčasť výstupu vítaná aj iná kreatívna forma (video, séria fotografií, komix, performance…).
Školiteľka: Prof. Elena Marushiakova, PhD.
Odbor: Kultúry a náboženstvá sveta, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského
Forma štúdia: Denná
Anotácia:
Na základe historického a etnografického výskumu bude dizertačná práca sledovať procesy premeny rôznych identít Rómov (alebo iných komunít, radených pod tento zastrešujúci termin) žijúcich v etnicky zmiešaných alebo pohraničných regiónoch z pohľadu existencie týchto identít v dvoch dimenziách – na etnickej a v národnostnej úrovni. Výskum môže byť zameraný na špecifické parametre a rôzne aspekty týchto procesov, napr. etnická mimikria, verejne deklarovaná identita, preferovaná etnická identita, národná občianska identita, európska rómska identita.
Školiteľka: Mgr. MgA. Jaroslava Panáková, PhD.
Odbor: Kultúry a náboženstvá sveta, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského
Forma štúdia: Denná
Anotácia:
Tento výskum vychádza z rozvíjajúceho sa prúdu interdruhovej antropológie (ang. multispecies anthropology), ktorý si kladie za cieľ prostredníctvom zmyslovej etnografie preskúmať vzťahy medzi ľuďmi a zvieratami mimo antropocentrického rámca. Predmetom štúdia bude prelínanie životných svetov ľudí a ne-ľudí, najmä zvierat, a taktiež spôsoby, akými ich vzájomné zmyslové vnímanie, stelesnené poznanie a afekt ovplyvňujú medzidruhové vzťahy, a to najmä v kontexte výcviku zvierat, pastorácie alebo poľovníctva. Vychádzajúc z konceptu Donny J. Harawayovej (2003, 2008) o „(živočíšnych) druhoch – spoločníkoch“ (ang. companion species) a práce Anny Tsingovej (2015) o spoluzávislosti v ekologických systémoch, výskum sa sústreďuje na to, ako sa zvieratá aktívne podieľajú na produkcii vedomostí u človeka, jeho duchovných praktikách a/alebo orientácii v krajine. Projekt môže stavať na existujúcich etnografických záznamoch o zmyslovej angažovanosti pri výcviku spoločenských zvierat: Whitney (1982) o Buzkashi, Marvin (1988) o býčích zápasoch, Cassidy (2002) o anglických dostihoch, Parkes (2005) o póle, Fajardo (2008) o kohútích zápasoch, Khalaf (2000) o ťavích dostihoch, Jerolmack (2013) o chovateľských holuboch a Fijn o lukostreľbe na koňoch (2021). Tým, že tento projekt kladie do popredia aj iné subjekty konania pomimo človeka, prispeje k debate o vnímaní, stelesnení a medzidruhovom spolunažívaní, čím sa významne posunie úloha zmyslovej antropológie pri porozumení väzieb medzi ľuďmi a zvieratami v rôznych ekologických a kultúrnych prostrediach.
Školiteľka: Mgr. Zuzana Panczová, PhD.
Odbor: Kultúry a náboženstvá sveta, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského
Forma štúdia: Denná
Anotácia:
Povesti, fámy a konšpiračné teórie sú významným činiteľom verejného diania, a to nielen dnes, ale aj v minulosti. V spoločenských vedách sa skúmajú ako výrazy sociálnych úzkostí a túžob, ako špecifické nástroje politickej moci, ktoré vplývajú na medziskupinové vzťahy, a aj ako prostriedky skupinovej identifikácie. Stali sa tiež súčasťou súčasnej masovej kultúry, ktorá tiež formuje repertoár a naratívne štruktúry fám a konšpiračných teórií. Výskum sa môže zamerať na osobné alebo internetové formy komunikácie, na naratívnu štruktúru, historický vývoj, spoločenské dopady či argumentačné stratégie týchto komunikačných žánrov. Očakáva sa, že výskumné metódy budú primárne čerpať z folkloristických alebo etnologických prístupov, no relevantné sú aj iné, interdisciplinárne zamerané typy analýz.
Školiteľka: Mgr. Daniel Škobla, PhD.
Odbor: Kultúry a náboženstvá sveta, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského
Forma štúdia: Denná
Anotácia:
Výskum analyzuje otázky práce vrátane práce v neformálnej ekonomike a nadväzujúce životné stratégie Rómov s cieľom získať prácu a príjem. Výskum identifikuje faktory, ako sú napríklad mocenské asymetrie medzi Rómami a nerómskymi aktérmi ako sú zamestnávatelia, predstavitelia obcí, úrady práce alebo sprostredkovateľské agentúry, ktoré sprostredkovávajú Rómom prístup k práci a k trhu práce. Výskum je založený na interdisciplinárnej metodológii, v rámci ktorej dominuje etnografický terénny výskum, ktorý môže byť doplnený aj archívnym výskumom alebo kvantitatívnymi štatistickými metódami.
Školiteľka: PhDr. Monika Vrzgulová, CSc.
Odbor: Kultúry a náboženstvá sveta, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského
Forma štúdia: Denná
Anotácia:
Udalosti, ktoré sa odohrali v minulom, 20. storočí, sú reflektované v medzigeneračnej komunikácii v rodinách, komunitách, resp. na makroúrovni spoločnosti. Spôsob, akým spomíname na minulosť vypovedá o našom súčasnom hodnotovom ukotvení a o našej snahe dať zmysel minulosti. Téma PhD. štúdia je zameraná na problematiku spomínania na uchádzačom zvolené historické obdobie, aj geografické vymedzenie výskumu. Skúmanie foriem a obsahov pamäti na zvolené historické obdobie či historické javy/udalosti, by malo sledovať vzťah komunikatívnej a kolektívnej pamäti, stratégie spomínania, resp. mlčania či zabúdania. Alebo by sa PhD. projekt mohol sústrediť na dynamiku politík spomínania a ich vplyv na biografickú/rodinnú pamäť.
Školiteľ: Mgr. Martina Wilsch, PhD.
Odbor: Kultúry a náboženstvá sveta, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského
Forma štúdia: Denná
Anotácia:
Rodiny sa v súčasnosti menia a prispôsobujú novým výzvam. Vďaka väčšej mobilite a moderným technológiám mnohé rodiny žijú rozdelené v rôznych krajinách, no napriek tomu si udržiavajú silné vzťahy a pocit spolupatričnosti (Bryceson & Vuorela, 2002; Cienfuegos-Illanes, Brandhorst, 2023). Výskum v rámci tejto témy sa zameria na transnacionálne praktiky týchto rodín, vrátane (ale nie výlučne) starostlivosti a sociálnej podpory, ekonomického zabezpečenia, prenosu kultúrnych praktík, komunikácie, ako aj širšieho kontextu transnacionálnej cirkulácie starostlivosti (vrátane platenej). Podľa záujmu a zvoleného prístupu uchádzača/uchádzačky môže výskum zahŕňať rôzne skupiny rodín, napríklad: rodiny zo Slovenska, ktorých členovia dlhodobo pracujú v zahraničí (napr. opatrovateľky); rodiny utekajúce pred vojnou na Ukrajine alebo rodiny ekonomických migrantov, ktorí sa vo vzrastajúcej miere usadzujú na Slovensku. Vítaný je záujem o viaclokálny etnografický výskum (multi-sited ethnography) (Marcus, 1995), participatívne výskumné metódy a reflexívne prístupy, ako aj aplikáciu teoretických prístupov z oblasti antropológie starostlivosti, migračných štúdií, rodovej perspektívy a feministických teórií.
Školiteľka:Mgr. Tatiana Zachar Podolinská, PhD.
Odbor: Kultúry a náboženstvá sveta, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského
Forma štúdia: Denná
Anotácia:
V súčasných spoločnostiach sme svedkami intenzívneho nárastu diverzity sekulárnych, náboženských a spirituálnych postojov. V štúdiu náboženstiev by sme preto mali venovať zvýšenú pozornosť tomu, akými spôsobmi uchopujeme a pomenovávame túto narastajúcu rôznorodosť. Téma je otvorená interdisciplinárnym prístupom, ktoré môžu osvetliť menej známe miesta, a tiež prehĺbiť našu úroveň poznania o tom čo „náboženstvo” je a akú úlohu zohráva v súčasných moderných spoločnostiach.
Školiteľka:Mgr. Tatiana Zachar Podolinská, PhD.
Odbor: Kultúry a náboženstvá sveta, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského
Forma štúdia: Denná
Anotácia:
Mariánska úcta zohrala kľúčovú úlohu pri formovaní náboženských praktík, kultúrnych identít a sociálnych hnutí v celej európskej histórii. Táto výskumná téma je otvorená interdisciplinárnym prístupom, vrátane skúmania historických a súčasných aspektov mariánskej úcty, pričom sa osobitne zameriava na jej prepojenia s nacionalizmom, kultúrnym dedičstvom a náboženskými praktikami spojenými s Pannou Máriou v rôznych európskych a náboženských, spirituálnych a nenáboženských (sekulárnych) kontextoch.
Školiteľka: Mgr. Juraj Majo, PhD.
Odbor: Kultúry a náboženstvá sveta, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského
Forma štúdia: Denná
Anotácia:
Dizertačná práca je zameraná na výskum štruktúry rodiny v menšinovom židovskom prostredí stredoeurópskeho mesta v medzivojnovom období. Práca hodnotí štruktúru rodiny a domácnosti z hľadiska veľkosti a vzťahov (podľa Lasletta a Hammela). Všíma si aj jej vnútornú štruktúru, a to zamestnanie, geografický pôvod či mieru endogamie v etnicky a konfesionálne zmiešanom prostredí Košíc. Individuálnymi rozhovormi s najstaršími členmi komunity v súčasnosti tieto aspekty reflektuje a dopĺňa tak kvantitatívny výskum a konfrontuje jeho výsledky. Základným zdrojom sú digitalizované sčítacie hárky zo sčítania obyvateľov v roku 1930.
Dizertačná práca predstavuje komplexný prístup k hodnoteniu vzťahov medzi jednotlivými identitami na pozadí konfesionálnej a etnickej príslušnosti. Prináša hĺbkový pohľad na sociálne, ekonomicky ale aj kultúrne významnú komunitu v medzivojnovom urbánnom prostredí. Z metodologického hľadiska práca využíva výskumné metódy historickej demografie, religionistiky, a antropologického výskumu.
Aktuálne školené PhD. práce
- Téma: Sebaprezentácia ľudí s antivakcinačnými presvedčeniami so zreteľom na sociálne reprezentácie o konšpiračných teoretikoch
Školiteľka: Zuzana Panczová
Doktorandka: Natália Slivková
Vzdelávacia inštitúcia: Filozofická fakulta UK v Bratislave
- Téma: Pracovné príležitosti a bariéry prístupu na trh práce pre obyvateľov marginalizovaných rómskych skupín v sociálno-antropologickej perspektíve
Školiteľ: Daniel Škobla
Doktorandka: Korina Mitrová
Vzdelávacia inštitúcia: Filozofická fakulta UK v Bratislave
- Téma: Kultúrne dedičstvo v praxi
Školiteľka: Alexandra Bitušíková
Konzultant: Daniel Luther
Doktorandka: Baračková Katarína
Vzdelávacia inštitúcia: Filozofická fakulta UK v Bratislave
- Téma: Sociálne a kultúrne aspekty etnických nerovností v zdraví: prípad zdravotného stavu Rómov na Slovensku
Školiteľ: Andrej Belák
Doktorandka: Kristína Cichová
Vzdelávacia inštitúcia: Filozofická fakulta UK v Bratislave
- Téma: Postmoderné prejavy mariánskej úcty v regióne strednej, východnej a juhovýchodnej Európy
Školiteľka: Tatiana Zachar Podolinská
Doktorand: Bahdan SerdziukVzdelávacia inštitúcia: Filozofická fakulta UK v Bratislave
Téma: Proces tvorby identity v období neistoty
Školiteľka: Soňa G. Lutherová
Doktorand: Maroš Ondrejka
Vzdelávacia inštitúcia: Filozofická fakulta UK v Bratislave
Téma: Identita moderného astrológa: Komparatívny výskum rusky hovoriacej vzorky
Školiteľka: Tatiana Zachar Podolinská
Doktorand: Evgenii Alexandrovič Farafanov
Vzdelávacia inštitúcia: Filozofická fakulta UK v Bratislave
Téma: Náboženstvo, spiritualita a nenáboženstvo v súčasných spoločnostiach: post-paradigmatický obrat (prístupy a kategórie)
Školiteľka: Tatiana Zachar Podolinská
Doktorandka: Iveta Štefanovičová
Vzdelávacia inštitúcia: Filozofická fakulta UK v Bratislave
Téma: Územné identity severozápadného Slovenska na pomedzí tradičnej kultúry a inštitucionalizmu (aktéri, sociokultúrne aspekty a súčasné kontexty)
Školiteľka: Zuzana Beňušková
Doktorand: Martin Lukáč
Vzdelávacia inštitúcia: Filozofická fakulta UK v Bratislave
- Téma: Živé dedičstvo a roly jednotlivých hráčov na poli jeho ochrany (komunity nositeľov, inštitúcie na rôznych úrovniach – od komunitnej po UNESCO)
Školiteľka: Ľubica Voľanská
Doktorandka: Paulína Blahová
Vzdelávacia inštitúcia: Filozofická fakulta UK v Bratislave
- Téma: Dostupnosť bývania pre zraniteľné skupiny obyvateľov
Školiteľka: Soňa G. Lutherová
Doktorandka: Laura Kovácsová
Vzdelávacia inštitúcia: Filozofická fakulta UK v Bratislave
Absolventi (2023/2024)
- Téma: Vplyv elokovaných pracovísk stredných odborných škôl na sociálne začleňovanie, sociálnu mobilitu a zamestnanosť Rómov
Školiteľ: Tomáš Hrustič
Doktorandka: Edita Rigová
Vzdelávacia inštitúcia: Filozofická fakulta UK v Bratislave