Hodnotenie potrieb ochrany živého dedičstva medzi vysídlenými komunitami z Ukrajiny
- 16.5.2023
- о 13:00
V mene Vedeckej rady Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. Vás pozývame na odborný seminár, ktorý sa bude konať v utorok 16. mája 2023 o 13.00 v zasadačke ÚESA SAV na Klemensovej 19 v Bratislave. Na seminári vystúpia naše kolegyne Ľubica Voľanská a Martina Wilsch, ktoré predstavia výsledky výskumného projektu Hodnotenie potrieb ochrany živého dedičstva medzi vysídlenými komunitami z Ukrajiny v piatich krajinách: Maďarsko, Moldavsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko, ktorý pre UNESCO v roku 2022 koordinoval ÚESA SAV.
Prepuknutie vojny na Ukrajine na jar 2022 viedlo k bezprecedentnému vysídleniu ľudí utekajúcich pred ruskou agresiou. UNESCO Living Heritage Entity promptne iniciovalo mapovanie potrieb ochrany živého dedičstva u vysídlených komunít z Ukrajiny, ktoré získali dočasné útočisko v krajinách susediacich s Ukrajinou – v Maďarsku, Moldavsku, Poľsku, Rumunsku a Slovensku. Cieľom mapovania potrieb bola okrem ochrany živého dedičstva aj podpora začleňovania ľudí utekajúcich pred vojnou do spoločnosti. Prezentácia prináša zistenia založené na kombinácii kvalitatívnych a kvantitatívnych metód, ktoré boli zozbierané v prvých štyroch mesiacov po vypuknutí vojnového konfliktu.
Počas prezentácie ukážeme, že vysídlené komunity žijú nielen s nehmotným kultúrnym dedičstvom a jeho každodenným odovzdávaním, ale považujú ho za neoddeliteľnú súčasť svojho života a života svojich detí. Pre vysídlené komunity navyše živé dedičstvo nadobúda nové významy a stáva sa súčasťou aktov odporu voči agresii v ich krajine. Prítomnosť ukrajinských utečencov v rôznych krajinách vyústila do podpory akcií na všetkých úrovniach spoločnosti najmä s cieľom pomôcť ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine aj cez priblíženie ukrajinskej kultúry prijímajúcej spoločnosti. Početné reakcie vo všetkých zúčastnených krajinách poukázali na to, že v čase krízy sa živé dedičstvo môže stať prostriedkom pre posilnenie odolnosti všetkých zúčastnených.
Podujatia je možné zúčastniť sa aj online prostredníctvom aplikácie Zoom: https://us06web.zoom.us/j/84431796684?pwd=R3BoOVlGaUlLa21ZVXU3dXNWRTBXUT09
Foto: Zuzana Bošeľová