Výstava Mariánske laické vizuálne systémy: rozhovory o predmetoch a kompozíciách.
- 1.9.2022
- - 2.10.2022
Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. sa podieľa na realizácii výstavy s názvom Mariánske laické vizuálne systémy: rozhovory o predmetoch a kompozíciách.
Výstava je výstupom interdisciplinárneho výskumu etnografky/religionistky Tatiany Zachar Podolinskej (ÚESA SAV, v. v. i.) a fotografa Petra Mareka (SNG Bratislava). Zachytáva súčasné formy mariánskej úcty na Hornej Orave. Návštevníkovi ponúka inovatívnu inštaláciu v podobe viachlasej prezentácie vizuálov (reč fotografie) a textov (reč výskumníčky a samotné naratívy). Výstava je inštalovaná v Stredoeurópskom dome fotografie na Prepoštskej ulici 4 v Bratislave od 1.9. do 2.10.2022. Výstava je výstupom výskumu, ktorý formou štipendia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Samotní autori o výstave:
“Návštevníkovi sa ponúka výstava, ktorá na textových a vizuálnych ukážkach prezentuje súčasné podoby mariánskej úcty na Hornej Orave tak, ako sa ich autorom podarilo autenticky zachytiť priamo u ľudí „v teréne“. Ukážky sú zároveň zachytené v „spirituálnom“ kontexte, v tomto zmysle sme nepoužívali autorské krátenia a z rozhovorov „nevystrihávali“ miesta, ktoré sa nedotýkali priamo výskumnej témy. Z hľadiska výskumu ich nepovažujeme za nepodstatné „odbočky“, práve naopak, tvoria živú súčasť našej hlavnej témy a preto ostali aj textových častiach rozhovorov.
Z hľadiska našej nosnej témy sa potvrdilo, že mariánska úcta na Hornej Orave v 21. storočí patrí k chrbtici katolíckej religiozity a spirituality, predstavuje dennú, osobnú živú vieru o Márii ako zdroji permanentnej osobnej a rodinnej ochrany, Márii ako zdroji zázrakov, Márii denne prítomnej v príbytkoch domácností aj Márii ako patrónke Slovenska. Panna Mária figuruje ako postava miestnych legiend, je spojená s liečivými prameňmi, je dôvodom na opravu pôvodných svätýň, ale aj na stavbu nových kaplniek a diel celkom svetského charakteru, ktoré spontánnym spôsobom prepájajú sakrálne a svetské, prítomné a minulé podoby viery a tradičné i netradičné prejavy mariánskej úcty.
Bolo nám cťou byť pri tom, a všetkým, ktorí napomohli tomuto výskumu úprimne ďakujeme!”