Workshop Úloha živého dedičstva v krízových situáciách
- 4.10.2023
- о 09:00
Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. si Vás dovoľuje pozvať na workshop Úloha živého dedičstva v krízových situáciách , ktorý sa bude konať v stredu 4. októbra 2023 od 9.00 – 13.00.
Workshop je určený aktérom/organizáciám či expertom a expertkám, ktorí pracujú s ľuďmi, ktorí ušli pred vojnou na Ukrajine, migrantmi či utečencami alebo sa zaoberajú problematikou živého dedičstva.
Z dôvodu vojny na Ukrajine došlo k vysídleniu veľkého počtu osôb, z ktorých viac ako 120 tisíc požiadalo o štatút dočasného útočiska na Slovensku. Podľa odhadov Migračného úradu viac ako 60 tisíc osôb, prevažne žien a detí, ostáva na Slovensku žiť. Príchod utečencov a utečeniek z Ukrajiny prispel k zmene celkovej kompozície migrantskej populácie na Slovensku, k rozvoju integračnej infraštruktúry ako aj k zmenám v prístupe na úrovni inštitúcií. Neoddeliteľnou súčasťou procesov začleňovania je tvorba a prežívanie nehmotného kultúrneho dedičstva. Nehmotné kultúrne dedičstvo či živé dedičstvo zahŕňa ústne tradície a jazykové prejavy vrátane jazyka ako prostriedku jeho prenosu, interpretačné umenie, spoločenské zvyky, rituály a slávnostné udalosti, poznatky a obyčaje súvisiace s prírodou a vesmírom alebo znalosti tradičných remeselných postupov a iné (UNESCO, 2003). Prenáša sa z generácie na generáciu a umožňuje jednotlivcom aj komunitám udržiavať ich identitu a rozvíjať ju.
Živé dedičstvo je prebiehajúcim vojenským konfliktom ovplyvnené, ohrozené a vyžaduje si ochranu aj vo vysídlení. Nielen v prípade komunít vysídlených z Ukrajiny, ale aj iných typov migrantov či utečencov, je živé dedičstvo s procesmi včleňovania do spoločnosti priamo a neoddeliteľne spojené, nakoľko zohráva dôležitú úlohu pre jednotlivcov, rodiny a komunity, je súčasťou individuálnych či skupinových identít a predstavuje aj nevyhnutný komponent národnostnej (či etnickej) identity a jej kontinuity. Navyše, v prijímajúcich spoločnostiach živé dedičstvo predstavuje dôležitý aspekt sociálneho a kultúrneho začlenenia, keďže prispieva k posilňovaniu sociálnej kohézie prostredníctvom prehlbovania vzájomných vzťahov a prepojení s majoritnou spoločnosťou.
- predstaví úlohu živého dedičstva v krízových situáciách;
- umožní zdieľať skúsenosti s využívaním živého dedičstva v komunitnej práci;
- prispeje k posilneniu kompetencií a znalostí expertov a expertiek ako aj mimovládnych organizácií či inštitúcií v oblasti využívania živého dedičstva vo svojej každodennej práci a pri navrhovaní a realizovaní aktivít zameraných na sociálnu a kultúrnu integráciu a podporu spoločenskej kohézie;
- získané zručnosti budú mať potenciál vyústiť do integrácie živého dedičstva vo vlastných stratégiách a projektoch;
- podujatie zároveň dáva do povedomia aj 20. výročie UNESCO Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva (2003).
Fyzicky bude možné zúčastniť sa v priestoroch Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., Klemensova 19, 813 64 Bratislava 1. V prípade nemožnosti osobnej účasti, umožníme pripojiť sa aj online prostredníctvom ZOOM. Predbežný program nájdete tu.
Vašu účasť potvrďte do 10. septembra 2023 na adresu martina.wilsch@savba.sk.
Podujatie je súčasťou projektu To get together“ – Zvyšovanie kapacít komunít vysídlených z Ukrajiny žijúcich na Slovensku prostredníctvom živého dedičstva, ktorý UESA SAV realizuje v spolupráci s partnerskými organizáciami SME Spolu, o.z. a Nadáciou Milana Šimečku.
Podporil ho UNESCO Fond nehmotného kultúrneho dedičstva Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva z roku 2003 záštitu mu udelila aj Slovenská komisia pre UNESCO.
Foto: Oslava sviatku Ivan Kupala, 7. júl 2023, Želená studienka, SME Spolu, o. z.
Pod záštitou