Začali sme nový projekt UNESCO zameraný na podporu a ochranu živého dedičstva komunít vysídlených z Ukrajiny
Projekt „To get together“ – Zvyšovanie kapacít komunít vysídlených z Ukrajiny žijúcich na Slovensku prostredníctvom živého dedičstva sa koncentruje na úlohu živého dedičstva v každodennom živote ľudí, ktorí ušli z Ukrajiny z dôvodu vojny. Rovnako dôležitou súčasťou je aj ochrana živého dedičstva vysídlených komunít.
Projekt vychádza z výsledkov aplikovaného výskumu „Hodnotenie potrieb ochrany živého dedičstva medzi vysídlenými komunitami z Ukrajiny v piatich krajinách: Maďarsko, Moldavsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko“, ktorý sa realizoval v období od apríla 2022 do decembra 2023 aj na Slovensku.
V centre pozornosti projektu je využívanie živého dedičstva s cieľom posilniť a chrániť ukrajinské živé dedičstvo, podporovať a posilňovať samotné komunity vysídlené z Ukrajiny a podporovať aj sociálnu kohéziu medzi utečencami a prijímajúcou spoločnosťou. Ambíciou projektu je sprostredkovať bezpečný priestor pre prax a prenos rôznych foriem živého dedičstva vrátane medzigeneračnej transmisie. Nemenej dôležitou je aj propagácia živého dedičstva medzi ukrajinskými komunitami na Slovensku a zvýšenie povedomia o dôležitosti jeho ochrany.
Projekt, podporený UNESCO Fondom nehmotného kultúrneho dedičstva Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva z roku 2003, realizuje Ústav etnológie a sociálnej antropológie, v. v. i. v partnerskej spolupráci občianskym združením Sme Spolu a Nadáciou Milana Šimečku. Projektu udelila záštitu aj Slovenská komisia pre UNESCO.
Štyri hlavné ciele projektu:
- podporiť prenos ukrajinského nehmotného kultúrneho dedičstva na vysídlené ukrajinské komunity žijúce na Slovensku a zvýšiť kapacity vysídlených ukrajinských komunít;
- prehĺbiť vedomostnú základňu o potrebách vysídlených komunít na ochranu živého dedičstva pri včasnom začlenení do spoločnosti;
- vypracovať materiál o dobrej praxi, ktorý bude možné využiť aj v iných prostrediach;
- zvýšiť povedomie a zviditeľniť ochranu ukrajinského ICH pre vysídlené komunity.
V rámci projektov sa budú realizovať workshopy týkajúce sa ukrajinského nehmotného kultúrneho dedičstva pre ukrajinské komunity a aj širokú verejnosť v Bratislave a v regiónoch Slovenska (35 workshopov realizovaných organizáciami SME Spolu a o. z. a Nadácia Milana Šimečku).
Druhým typom aktivít bude organizácia piatich podujatí s tematikou ukrajinského živého dedičstva (SME Spolu, o. z.). Výstupom z týchto aktivít budú, okrem iného, aj dva propagačné filmy. Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. zorganizuje do 12 participatívnych workshopov/stretnutí zameraných na zvýšenie kapacít ukrajinských komunít, zorganizuje workshop na tému živého dedičstva v čase krízy a jeho úlohy pre organizácie pracujúce s utečencami a migrantmi.
Dôležitou súčasťou aktivít bude aj participatívne mapovanie potrieb ochrany živého dedičstva u vysídlených komunít. Na základe výskumu pripraví ÚESA SAV, v. v. i. aj materiál prezentujúci osvedčené postupy ochrany živého dedičstva u vysídlených komunít, ktoré by mohli byť prenesené do iných prostredí (v spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku). Na záver plánujeme zorganizovať diseminačnú konferenciu o úlohe živého dedičstva pre vysídlené komunity.
Pod záštitou
Foto: Radovan Dranga, Svetový deň utečencov 2023, ktorý sa konal 18. júna 2023 a spoluorganizovala ho v rámci projektu Nadácia Milana Šimečku