Výskum religiozity, spirituality a non-religiozity medzi Rómami na Slovensku

Informácie o projekte a jeho priebehu

V dňoch 13.-15. novembra 2024 sa v Prahe uskutočnilo už tradičné a etablované podujatie Akadémia rómskych štúdií. 9 ročník zorganizoval náš Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v.v.i v spolupráci s Oddelením romistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovy v Prahe. Konferencia, podporená projektmi POINT: Podpora internacionalizace na UK a projektom APPV-22-0389 Výskum religiozity, spirituality a non-religiozity medzi Rómami na Slovensku opäť hostila výskumníkov v oblasti rómskej tematiky v Česku a na Slovensku. Podujatie otvorila Helena Sedílková z UK v Prahe a Tomáš Hrustič z UESA SAV. V rámci akadémie prezentovali za náš ústav príspevky Juraj Majo (Religiozita, spiritualita a non-religiozita medzi Rómami na Slovensku — projekt Reliroma (výskumný dizajn a prvé zistenia z výskumu) a Tomáš Hrustič vystúpil ako diskutant v príspevku Lukáša L. Červinku s témou Vyloučení Romů z českého politického lidu.

 

Foto 1: T. Hrustič a M. Sedílková počas otvorenia akadémie (©J. Majo)

 

 

Foto 2: J. Majo počas prezentácie príspevku (©D. Škobla)

 

 

Foto 3: T. Hrustič ako diskutant k príspevku L. L. Červinku (©J. Majo)

 

Dňa 24. októbra sa uskutočnilo online rokovanie riešiteľského kolektívu projektu Reliroma. Po prvom období zberu terénneho materiálu sme spolu s vedúcim dokumentačného úseku ústavu Dr. Andrejom Gogorom diskutovali o aspektoch kódovania a sprístupnenia terénnych materiálov, ktoré budú uložené v archíve Ústavu etnológie a sociálnej antropológie. Aj vzhľadom na rozsah a druh získaných materiálov je potrebné zaviesť aj zvláštny spôsob kódovania odlišného od inventárneho čísla tak, aby sa dali jednotlivé materiály identifikovať a vzájomne prepojiť (napríklad na základe rodinných väzieb). Riešiteľský kolektív diskutoval aj o ďalších dôležitých aspektoch pri spracúvaní terénnych materiálov – napríklad otázka riešenia uvedenia dôverných údajov v rozhovoroch nad mieru informovaného súhlasu podpísaného respondentom ako aj možnosti odovzdania a ukladania získaného materiálu na ústavný cloud. Samotná práca s terénnym materiálom vrátane kódovania a vytvárania anotácií bude následne predmetom výjazdového rokovania v Krakovanoch na konci novembra.

 

Foto 1: Pracovné stretnutie online, 24. 10. 2024

 

 

Foto 2: Pracovné stretnutie online, 24. 10. 2024

 

V rámci projektu RELIROMA publikoval v októbri 2024 Juraj Majo v spoluautorstve s Barbarou Lášticovou z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i.  vedeckú štúdiu v časopise Sociológia – Slovak Sociological Review. Publikácia je vo formáte Open Access.

 

Majo, J., Lášticová, B. (2024). Deklarovanie druhej národnosti v sčítaní z roku 2021 na Slovensku: nové skúsenosti, nové vedecké výzvy.  Sociológia – Slovak Sociological Review, 56(5), 450-480. DOI: https://doi.org/10.31577/sociologia.2024.56.5.17

Súčasťou programu výročnej konferencie Gypsy Lore Society v bulharskej Sofii v septembri 2024 bol panel vytvorený v rámci projektu RELIROMA, ktorý organizovala T. Zachar Podolinská a Magdalena Slavkova z Bulharskej akadémie vied. V rámci panelu vystúpili Tatiana Zachar Podolinská s príspevkom Unveiling the Unexplored Faces of Religiosity, Spirituality and Non-religiosity among the Roma in Slovakia, Tomáš Hrustič s príspevkom Religion as a Driving Factor of Increased Political Participation of Roma in Slovakia, Juraj Majo s príspevkom Family and Faith in the Romani Community in Slovakia. A Few Remarks from the 2021 Census ako aj Magdalena Slavkova s príspevkom Social Inclusion and Belonging to the Global Community of God’s Chosen People of Evangelical Roma in Bulgaria and Slovakia, ktorá túto vedeckú tému rozvíjala počas pobytu na našom ústave v roku 2023. 

 

  • Book of Abstracts z konferencie je prístupný TU.
  • Otvárací príhovor prezidentky GLS, Tatiany Zachar Podolinskej je prístupný v elektronickej verzii TU.
  • Vedecký príspevok T. Zachar Podolinskej v paneli RELIROMA je prístupný v elektronickej verzii TU.
  • Vedecký príspevok J. Maja v paneli RELIROMA je prístupný v elektronickej verzii TU.
  • Vedecký príspevok M. Slavkovej v paneli RELIROMA je prístupný v elektronickej verzii TU.

Viac informácií o výročnej konferencii Gypsy Lore Society nájdete TU.

Dňa 6. júna 2024 sa konalo stretnutie riešiteľského kolektív projektu RELIROMA v podobe koordinačného seminára zameraného na archivovanie terénnych záznamov. Andrej Gogora, vedúci úseku Vedeckých zbierok a Informačno-dokumentačného oddelenia ÚESA SAV, v. v. i., predniesol rozličné súvislosti a problémy pri archivovaní terénnych záznamov a riešiteľský kolektív sa oboznámil s metódami digitálneho uchovania terénnych dát, aspektov ich kódovania a uchovávania. Riešitelia a riešiteľky zároveň pred letom koordinovali plán terénnych výskumov a zberom dát v tomto roku.

 

Foto: Branislava Kolesárová

 

Tatiana Zachar Podolinská a Juraj Majo sa v apríli 2024 zúčastnili medzinárodnej konferencie ISORECEA  – tému Religious Diversity and Social Cohesion in Central and Eastern Europe and Beyond. Obaja kolegovia vystúpili s príspevkom New Wine in Old Wineskins? Current Aspects of Religious Identities and Diversities of Roma Minority in Slovakia.

 

  • Prezentácia príspevku je na stiahnutie TU.
  • Program konferencie je na stiahnutie TU.
  • Book of Abstract v elektronickej podobe nájdete TU.

 

Foto: Juraj Majo

Tatiana Zachar Podolinská a Tomáš Hrustič vystúpili na medzinárodnej konferencii v Sibiu zameranej na úlohu náboženstva pri integrácii Rómov v spoločnosti. T. Zachar Podolinská predniesla keynote prednášku na tému Possibilities of Social Inclusion of Roma via Religious path: lessons from the field (Možnosti sociálnej inklúzie Rómov náboženskou cestou: skúsenosti z terénnych výskumov). T. Hrustič predniesol prezentáciu na tému Roma Converts to Jehova´s Witnesses in Slovakia (Rómski konvertiti ku svedkom Jehovovým na Slovensku).

 

Foto: T. Zachar Podolinská

 

V rámci projektu RELIROMA publikovala Jana Belišová štúdiu v časopise Religions. Publikácia je vo formáte Open Access.

Belišová, J. (2024). Sounds, Emotions, and the Body in Pentecostal Romani Communities in Slovakia. Religions, 15(5), 532. https://doi.org/10.3390/rel15050532

12. apríla 2024 sa bude v priestoroch Starého Lýcea v Bratislave konať odborný workshop Mosty z chudoby. Workshop sa bude venovať tomu, ako môžu ako cirkvi a dobrovoľníci efektívne pracovať vo vylúčených rómskych komunitách. Na podujatí vystúpi Tatiana Zachar Podolinská spolu s Annou Polckovou (ECAV, Bratislava). 

 

  • Odborné materiály k workshopu sú k dispozícii TU.

 

Foto: Účastníčky workshopu (Tatiana Zachar Podolinská)

 

 

Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v.v.i. Vás pozýva na odbornú diskusiu Čo vieme a čo nevieme o súčasnej rómskej religiozite?, ktorá sa bude konať 18. marca 2024 o 17.00 v Starom lýceu (Konventná 15, Bratislava).

 

Diskusia sa bude venovať otázke, či môže viera a cirkev prispieť k väčšej inklúzii Rómov na Slovensku. Diskutérkami podujatia sú Tatiana Zachar Podolinská a evanjelická farárka a ľudsko-právna aktivistka Anna Polcková. Podujatie moderovuje Juraj Majo.

Diskusia je súčasťou projektu APVV RELIROMA, ktorý sa v súčasnosti rieši na našom pracovisku.

 

Ste srdečne pozvaní a pozvané!

 

Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. ako vedecko-výskumná inštitúcia a Vigdís International Centre (VIC) for Multilingualism and Intercultural Understanding ako verejná výskumná univerzita podpísali v roku 2023 spoločné memorandum o spolupráci. Cieľom memoranda je podpora rozvoja vedy a výskumu, aplikácie nových vedeckých poznatkov v praxi, prezentácia, popularizácia a šírenie vedeckých poznatkov, ako aj koordinácia postupov pri zabezpečovaní spoločných záujmov vo vedeckovýskumnej, organizačnej, legislatívnej, redakčnej, prezentačno-propagačnej a vzdelávacej oblasti.

 

Medzinárodné centrum pre viacjazyčnosť a medzikultúrne porozumenie Vigdís (Inštitút Vigdís Finnbogadóttir) funguje pod záštitou UNESCO, Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru, a je pridružené k Inštitútu cudzích jazykov Vigdís Finnbogadóttir na Islandskej univerzite. Viac informácií nájdete na: https://vigdiscentre.hi.is/en.

 

Dôležitou agendou centra je propagácia romistiky v rámci špeciálneho programu „Rómovia v centre“. Táto iniciatíva spája niekoľko projektov súvisiacich s romistikou pod záštitou Inštitútu cudzích jazykov Vigdís Finnbogadóttir. Iniciatíva je vyjadrením dlhodobého záväzku skúmať, prezentovať a popularizovať – na Islande, v severských krajinách, v Európe a vo svete – literatúru a kultúru Rómov. Viac informácií nájdete na: https://vigdiscentre.hi.is/en/research/roma-centre.

 

Zmluva o medzinárodnej spolupráci je výstupom projektu APVV-22-0389 RELIROMA.

 

Text zmluvy je dostupný tu:

https://www.crz.gov.sk/zmluva/8822994/

Úvodné stretnutie projektu APVV-22-0389 RELIROMA organizuje Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. a bude sa konať 10.11. novembra 2023 v Hoteli pod Lipou v Modre – Harmónii.

 

Viac informácií a program nájdete TU.

 

Online sú k dispozícii prezentácie T. Zachar Podolinskej ako aj Juraja Maja.

 

Fotografie zo stretnutia:

 

Foto 1:

Foto 2:

Foto 3:

Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. organizuje 10. novembra 2023 8. ročník medzinárodného podujatia s názvom Akadémia rómskych štúdií – ARS 2023.

 

Aktuálny ročník dáva priestor mladej generácii slovenských a českých PhD študentov aby svoje práce predniesli pred expertným auditóriom a získali adresnú spätnú väzbu od medzinárodne etablovaných expertov z oblasti rómskych štúdií.

Podujatie sa organizuje v spolupráci so Seminárom romistiky Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe a je výstupom APVV-22-0389 projektu RELIROMA.

 

Program podujatia nájdete TU. 

 

 

 

Fotografie z podujatia

 

Foto 1:

 

 

Foto 2:

 

Zodpovedná riešiteľka projektu APVV-22-0389 RELIROMA, Tatiana Zachar Podolinská, sa podieľala na organizácii svetového kongresu medzinárodnej spoločnosti Gypsy Lore Society (GLS) 2. – 6. 10. 2023 v Saõ Paolo v Brazílii. V rámci konferencie viedla tematický panel venovaný religiozite, spiritualite a non-religiozite medzi Rómami vo svete. Sama vystúpila s aktívnym príspevkom, v ktorom predstavila zámery a metodológiu projektu RELIROMA a výsledky výskumu venovanému privátnym zjaveniam s kresťanskou a spirituálnou tematikou (Panna Mária, Ježiš Kristus, Anjeli, Démoni, „magické oči“, atď.) medzi Rómami na Slovensku a ich mediálnemu obrazu v slovenských masovo-komunikačných prostriedkoch (printové a sociálne média a TV).

 

Program konferencie je dostupný TU.

 

Kniha abstraktov je TU.

 

Foto 1: Vizuál

 

Foto 2: Kongres Gypsy Lore Society 2023 (Elena Marushiakova)

 

 

Foto 3: Religious panel 1 (Tatiana Zachar Podolinská)

 

 

Foto 4: Religious panel 2 (Tatiana Zachar Podolinská)

 

 

Foto 5: Religious panel 3 (Tatiana Zachar Podolinská)