O nás
Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. je poprednou inštitúciou etnologického, sociálno-antropologického a religionistického výskumu na Slovensku a v Strednej Európe. Tvorí ho vyvážený kolektív odborníkov a odborníčok v rôznych tematických oblastiach.
Príbeh a koncepcia
Pracovisko vzniklo v roku 1946 ako Národopisný ústav Slovenskej akadémie vied a umení, ktorý bol v roku 1951 pričlenený k Historickému ústavu. Po vzniku Slovenskej akadémie vied v roku 1953 sa zriadil Národopisný kabinet, ktorý bol v roku 1955 premenovaný na Národopisný ústav SAV. Od roku 1993 mal názov Ústav etnológie SAV, ktorý sa v roku 2018 na základe odporúčania medzinárodnej akreditačnej komisie rozšíril na Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV. V roku 2022 sa transformoval na verejnú výskumnú inštitúciu (v. v. i.).
Z odborného hľadiska sa zameriava na analýzu spoločenských vzťahov v lokálnej a globálnej perspektíve s dôrazom na slovenský a stredoeurópsky kontext. Oblasti vedeckého záujmu zahŕňajú výskum kultúrnych tradícií a spôsobu života, sociálne, kultúrne i materiálne aspekty ekonomickej a politickej transformácie po roku 1989 vo vidieckom a mestskom prostredí. Osobitný dôraz sa kladie na fenomény kolektívnych identít, pamäti, etnicity, náboženstva, otázku minorít a migrácie, rovnako ako na problematiku kultúrneho dedičstva. Vo výskumných projektoch sú aplikované aktuálne svetové teoretické a metodologické trendy a prístupy.
Pracovisko sa dlhodobo sústreďuje na problémovo orientovaný výskum, ktorý reaguje na aktuálne regionálne i globálne spoločenské témy a problémy. Oblasť medzinárodnej spolupráce zahŕňa projekty o socio-ekonomickej transformácii a štrukturálnych spoločenských zmenách: aktuálne výzvy a problémy rodín v rozličných fázach životného cyklu ich členov/členiek, starnutie populácie, problematiku chudoby, inklúzie minorít, sprisahaneckých teórií, holokaustu či náboženstva na Slovensku v období neskorej modernity a ďalšie.
Ústav etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied, v. v. i. je externým školiacim pracoviskom pre doktorandské štúdium v programoch “kultúry a náboženstvá sveta” a “sociálna antropológia”. Ústav aktívne rozvíja spoluprácu s inštitúciami v oblasti verejnej správy a tretieho sektora. Podieľa sa na aplikovaných projektoch, zameraných na evaluáciu miestnych a štátnych politík a hľadanie nových kreatívnych riešení, na problematiku rozvoja občianskej spoločnosti a integrácie vylúčených sociálnych skupín.
Organizačná štruktúra
Podľa zásad organizácie riadenia je na čele pracoviska riaditeľ, ktorý pre zabezpečenie vedecko-výskumnej činnosti a riadenia ústavu zriaďuje funkciu zástupcu riaditeľa a vedeckého tajomníka. Hlavnými orgánmi ÚESA SAV, v. v. i. ako verejnej výskumnej inštitúcie sú okrem vedenia ústavu aj správna rada, vedecká rada a dozorná rada. Rada riaditeľky je poradným orgánom na riešenie otázok spätých s vedením vedeckých projektov, ktoré vyžadujú kolektívne posúdenie. Na plnenie špecializovaných úloh zriaďuje riaditeľ osobitné pracovné komisie (napr. Etická komisia, Inventarizačná komisia).
Súčasťou pracoviska je Informačno-dokumentačný úsek, ktorý sa skladá z Knižnice a Vedeckých zbierok, ktoré obsahujú rozsiahly fond textových, obrazových a multimediálnych dokumentov. Pracovisko je sídlom vedeckého časopisu Slovenský národopis/Slovak Ethnology a spolupracuje s Národopisnou spoločnosťou Slovenska a Slovenskou spoločnosťou pre štúdium náboženstiev.
Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. tvorí disciplinárne, rodovo i vekovo vyvážený kolektív ambicióznych odborníkov a odborníčok. Na pracovisku je implementovaný Plán rodovej rovnosti SAV a Stratégia ľudských zdrojov vo výskume (Human Resources Strategy for Researchers – HRS4R)