Čierno-biele svety
- PODOLINSKÁ, Tatiana - HRUSTIČ, Tomáš (Eds.): Čierno-biele svety. Rómovia v majoritnej spoločnosti na Slovensku. Bratislava: Veda, 2015. 595 s. ISBN 978-80-224-1413-5.
Viac ako 600 stranová publikácia vznikala niekoľko rokov v rámci projektu VEGA v Ústave etnológie SAV. Pri jej zostavovaní editori vychádzali z toho, že v Strednej Európe chýbala publikácia, ktorá by sa širokospektrálne venovala aspektom života v rómskych komunitách a vzťahom medzi Rómami a majoritou. Na publikácii sa autorsky podieľalo 22 expertov z rôznych disciplín zo Slovenska, Českej republiky, Bulharska, Anglicka a Brazílie, ktorí stavali na dlhodobých etnografických výskumoch, aktuálnych kvalitatívnych a kvantitatívnych výskumoch naprieč disciplínami. Autori na mnohých príkladoch ukazujú, ako sa konštruovanie obrazu Rómov spája s kolektívnym pripísaním určitých etnických a kultúrnych stereotypov. Príspevky taktiež prepája priblíženie perspektív zvnútra rómskej komunity. Tieto pohľady sú užitočné pri zamýšľaní sa nad tým, prečo niektoré vyrovnávacie politiky, či vládne opatrenia v praxi zlyhávajú. Publikácia sa tak snaží o sprostredkovanie lepšieho porozumenia vzájomných interakcií medzi Rómami a majoritou.
Tematicky je publikácia členená do troch základných okruhov. Prvý okruh (I.) „Čierno-biele politiky“. Diskurzy, postoje a možnosti participácie sa venuje jednak postojom majoritného obyvateľstva (laickej i odbornej verejnosti) voči Rómom a jednak možnostiam rómskej populácie participovať na tvorbe regionálnych i národných politík. Druhý okruh tém (II.) Kde a ako žijeme? Socioekonomické obrazy dvoch rôznych svetov prináša 6 príspevkov z pera 8 autoriek a autorov, ktorí z pohľadu viacerých disciplín približujú sociálne a ekonomické postavenie rómskych komunít na Slovensku. Tretí okruh tém s názvom (III.) Ako o sebe hovoríme? Jazykové a sociálne obrazy Róma ako nástroje udržiavania sveta „čiernych“ a sveta „bielych“ sa skladá zo 7 príspevkov, ktoré približujú primárne sociolingvistickú a žánrovo diskurzívnu perspektívu v rómskych štúdiách. Publikácia je unikátna tým, že prináša nielen interdisciplinárny výskum foriem sociálnych reprezentácií a spôsobov konštrukcií heteroobrazov Róma, ktorý vytvárajú Nerómovia, ale paritne si všíma aj spôsoby konštrukcií autoobrazov a heteroobrazov vo vnútri rómskych skupín.
OBSAH
EDITORSKÁ POZNÁMKA (Tatiana Podolinská, Tomáš Hrustič)
Čierno-biele svety. Idey, optiky, koncepty a výzvy (Tatiana Podolinská)
I. „Čierno-biele Politiky“ – Diskurzy, postoje a možnosti participácie
1. Anticiganizmus ako bariéra k inklúzii Rómov (Milan Hrabovský)
II. Kde a ako žijeme? – Socioekonomické obrazy dvoch rôznych svetov
2. Segregovaní Rómovia a zdravotné politiky: etické a praktické rozpory (Andrej Belák)
3. Emické vnímanie úžery v segregovaných rómskych osadách na vý chodnom Slovensku (Tomáš Hrustič)
III. Ako o sebe hovoríme? – Jazykové a sociálne obrazy Róma ako nástroje na udržiavanie sveta „čiernych“ a sveta „bielych“
1. „Cikán, Gypsy & Rom“ – dynamika pojmenovávání Romů v různých diskurzech (Jan Červenka)
3. „Hra na knížky“. Poznámky k akvizici slovenštiny v Gavu (Pavel Kubaník)
5. Obrazy Žida a Róma v humoristicko-satirickom časopise Kocúr (Zuzana Panczová)
6. Etnické stereotypy ako zdroje vtipov o Rómoch (Arne B. Mann)
Zoznam ilustrácií v obrazovej prílohe